< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1279 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1279. година пред новата ера, 279. од вториот милениум п.н.е., 79. од 13 век п.н.е. и последна од 1270-тите п.н.е.

1280 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1280 п.н.е.
MCCLXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 13
Старогрчка ера504 пред 1. олимпијада
Асирски календар3471
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1872
Берберски календар−329
Будистички календар−735
Бурмански календар−1917
Византиски календар4229–4230
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1417 или 1357
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1418 или 1358
Коптски календар−1563 – −1562
Етиопски календар−1287 – −1286
Еврејски календар2481–2482
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1223 – −1222
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1821–1822
Холоценски календар8721
Ирански календар1901 п.п. – 1900 п.п.
Исламски календар1959 п.х. – 1958 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1054
Мингуо-календар3191 пред Р. Кина
民前3191年
Нанакшахи−2747
Тајландски сончев календар−737 – −736
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−1153 или −1534 или −2306
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−1152 или −1533 или −2305

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4229 и 4230 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3471 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2481 и 2482 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 526 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1279 година се протега во 1357 и 1358, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1417 и 1418 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 736 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1958 и 1957 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...