< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1247 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1247. година пред новата ера, 247. од вториот милениум п.н.е., 47. од 13 век п.н.е. и осма од 1240-тите п.н.е.

1248 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1248 п.н.е.
MCCXLVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 45
Старогрчка ера472 пред 1. олимпијада
Асирски календар3503
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1840
Берберски календар−297
Будистички календар−703
Бурмански календар−1885
Византиски календар4261–4262
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1449 или 1389
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1450 или 1390
Коптски календар−1531 – −1530
Етиопски календар−1255 – −1254
Еврејски календар2513–2514
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1191 – −1190
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1853–1854
Холоценски календар8753
Ирански календар1869 п.п. – 1868 п.п.
Исламски календар1926 п.х. – 1925 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1086
Мингуо-календар3159 пред Р. Кина
民前3159年
Нанакшахи−2715
Тајландски сончев календар−705 – −704
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1121 или −1502 или −2274
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1120 или −1501 или −2273

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4261 и 4262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2513 и 2514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 494 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1247 година се протега во 1389 и 1390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1449 и 1450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 704 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1925 и 1924 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...