< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1202 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1202. година пред новата ера, 202. од вториот милениум п.н.е., 2. од 13 век п.н.е. и трета од 1200-тите п.н.е.

1203 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1203 п.н.е.
MCCII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 90
Старогрчка ера427 пред 1. олимпијада
Асирски календар3548
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1795
Берберски календар−252
Будистички календар−658
Бурмански календар−1840
Византиски календар4306–4307
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1494 или 1434
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1495 или 1435
Коптски календар−1486 – −1485
Етиопски календар−1210 – −1209
Еврејски календар2558–2559
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1146 – −1145
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1898–1899
Холоценски календар8798
Ирански календар1824 п.п. – 1823 п.п.
Исламски календар1880 п.х. – 1879 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1131
Мингуо-календар3114 пред Р. Кина
民前3114年
Нанакшахи−2670
Тајландски сончев календар−660 – −659
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1076 или −1457 или −2229
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−1075 или −1456 или −2228

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4306 и 4307 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3548 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2558 и 2559 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 449 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1202 година се протега во 1434 и 1435, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1494 и 1495 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 659 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1879 и 1878 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...