< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1290 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1290. година пред новата ера, 290. од вториот милениум п.н.е., 90. од 13 век п.н.е. и прва од 1290-тите п.н.е.

1291 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1291 п.н.е.
MCCXC п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 2
Старогрчка ера515 пред 1. олимпијада
Асирски календар3460
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1883
Берберски календар−340
Будистички календар−746
Бурмански календар−1928
Византиски календар4218–4219
Кинески календар己丑(зем. вол)
1406 или 1346
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1407 или 1347
Коптски календар−1574 – −1573
Етиопски календар−1298 – −1297
Еврејски календар2470–2471
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1234 – −1233
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1810–1811
Холоценски календар8710
Ирански календар1912 п.п. – 1911 п.п.
Исламски календар1971 п.х. – 1970 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1043
Мингуо-календар3202 пред Р. Кина
民前3202年
Нанакшахи−2758
Тајландски сончев календар−748 – −747
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−1164 или −1545 или −2317
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1163 или −1544 или −2316

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4218 и 4219 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3460 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2470 и 2471 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 537 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1290 година се протега во 1346 и 1347, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1406 и 1407 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 747 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1970 и 1969 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...