< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1268 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1268. година пред новата ера, 268. од вториот милениум п.н.е., 68. од 13 век п.н.е. и деветта од 1260-тите п.н.е.

1269 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1269 п.н.е.
MCCLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 24
Старогрчка ера493 пред 1. олимпијада
Асирски календар3482
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1861
Берберски календар−318
Будистички календар−724
Бурмански календар−1906
Византиски календар4240–4241
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1428 или 1368
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1429 или 1369
Коптски календар−1552 – −1551
Етиопски календар−1276 – −1275
Еврејски календар2492–2493
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1212 – −1211
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1832–1833
Холоценски календар8732
Ирански календар1890 п.п. – 1889 п.п.
Исламски календар1948 п.х. – 1947 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1065
Мингуо-календар3180 пред Р. Кина
民前3180年
Нанакшахи−2736
Тајландски сончев календар−726 – −725
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1142 или −1523 или −2295
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1141 или −1522 или −2294

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4240 и 4241 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3482 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2492 и 2493 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 515 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1268 година се протега во 1368 и 1369, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1428 и 1429 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 725 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1947 и 1946 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...