< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1250 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1250. година пред новата ера, 250. од вториот милениум п.н.е., 50. од 13 век п.н.е. и прва од 1250-тите п.н.е.

1251 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1251 п.н.е.
MCCL п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 42
Старогрчка ера475 пред 1. олимпијада
Асирски календар3500
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1843
Берберски календар−300
Будистички календар−706
Бурмански календар−1888
Византиски календар4258–4259
Кинески календар己巳(зем. змија)
1446 или 1386
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1447 или 1387
Коптски календар−1534 – −1533
Етиопски календар−1258 – −1257
Еврејски календар2510–2511
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1194 – −1193
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1850–1851
Холоценски календар8750
Ирански календар1872 п.п. – 1871 п.п.
Исламски календар1929 п.х. – 1928 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1083
Мингуо-календар3162 пред Р. Кина
民前3162年
Нанакшахи−2718
Тајландски сончев календар−708 – −707
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1124 или −1505 или −2277
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−1123 или −1504 или −2276

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4258 и 4259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2510 и 2511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 497 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1250 година се протега во 1386 и 1387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1446 и 1447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 707 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1928 и 1927 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...