< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1232 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1232. година пред новата ера, 232. од вториот милениум п.н.е., 32. од 13 век п.н.е. и трета од 1230-тите п.н.е.

1233 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1233 п.н.е.
MCCXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 60
Старогрчка ера457 пред 1. олимпијада
Асирски календар3518
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1825
Берберски календар−282
Будистички календар−688
Бурмански календар−1870
Византиски календар4276–4277
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
1464 или 1404
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
1465 или 1405
Коптски календар−1516 – −1515
Етиопски календар−1240 – −1239
Еврејски календар2528–2529
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1176 – −1175
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1868–1869
Холоценски календар8768
Ирански календар1854 п.п. – 1853 п.п.
Исламски календар1911 п.х. – 1910 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1101
Мингуо-календар3144 пред Р. Кина
民前3144年
Нанакшахи−2700
Тајландски сончев календар−690 – −689
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1106 или −1487 или −2259
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1105 или −1486 или −2258

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4276 и 4277 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3518 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2528 и 2529 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 479 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1232 година се протега во 1404 и 1405, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1464 и 1465 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 689 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1910 и 1909 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...