< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1298 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1298. година пред новата ера, 298. од вториот милениум п.н.е., 98. од 13 век п.н.е. и деветта од 1290-тите п.н.е.

1299 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1299 п.н.е.
MCCXCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 251
Старогрчка ера523 пред 1. олимпијада
Асирски календар3452
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1891
Берберски календар−348
Будистички календар−754
Бурмански календар−1936
Византиски календар4210–4211
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1398 или 1338
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1399 или 1339
Коптски календар−1582 – −1581
Етиопски календар−1306 – −1305
Еврејски календар2462–2463
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1242 – −1241
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1802–1803
Холоценски календар8702
Ирански календар1920 п.п. – 1919 п.п.
Исламски календар1979 п.х. – 1978 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1035
Мингуо-календар3210 пред Р. Кина
民前3210年
Нанакшахи−2766
Тајландски сончев календар−756 – −755
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1172 или −1553 или −2325
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−1171 или −1552 или −2324

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4210 и 4211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2462 и 2463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 545 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1298 година се протега во 1338 и 1339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1398 и 1399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 755 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1978 и 1977 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...