БинкБенк Тур

велосипедска трка во Белгија и Холандија
(Пренасочено од Енеко Тур)

БинкБенк Тур (холандски: BinckBank Tour; до 2016 година позната како Енеко Тур) — годишна друмска велосипедска етапна трка, која се одржува во Белгија и Холандија. Нејзиното име го претставува главниот спонзор на настанот, енергетската компанија Eneco Energie. Трката била дел од календарите на UCI ProTour и Светскиот ранкинг на UCI, а моментално е дел од Светската турнеја.

БинкБенк Тур
Eneco tour logo.gif
Лого на трката
За трката
Датумавгуст
РегионБенелукс
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаРоб Дискарт
Историја
Прво одржување2005 (2005)
Одржувања15 (до 2019)
Прв победник Боби Џулик (САД)
Најмногу победи Иван Гутиерез (ШПА)
 Едвалд Боасон Хаген (НОР)
 Тим Веленс (БЕЛ) (2 секој) (2 секој)
Неодамнешен победник Лауренс де Плус (БЕЛ)

Трката била основана во 2005 година под името Енеко Тур, именувана по првичниот спонзор. Со промената на спонзорот во 2017 година, името на трката било променето во БинкБенк Тур.

ИсторијаУреди

 
Возачите на изданието во 2006 година

Трката околу Холандија започнала на 6 мај 1948 година, но станала редовна годишна трка во 1975 година. Од 2000 година започнала да се вози под името БинкБенк Тур. Почетокот на новиот систем на натпреварување ProTour во 2005 довел до големи промени во самата трка.

ОрганизацијаУреди

БинкБенк Тур бил продолжение на несигурната Трка околу Холандија, кој претседателот на UCI Хајн Вербруген ја сметал за неопходна од маркетиншки причини.[1] Холандската трка добила подобар спонзор (ENECO Energie). Но, бидејќи трката не била доволно тешка, не можела да биде прифатена во новиот систем на натпреварување ProTour. Тогаш, организацијата на трката побарала помош од организаторите на Трката околу Белгија и Трката околу Луксембург. Тие планирале Трката околу Бенелукс да ги замени останатите три трки. Ова довело Трката околу Белгија да биде коорганизатор. Сепак, Трките околу Белгија и Луксембург, продолжиле да се одржуваат и понатаму. Коорганизацијата или спојувањето на Трката околу Луксембург не се случило, па поради тоа БинкБенк Тур повеќе не поминува низ територијата на Луксембург. Во иднина името треба да биде Трка околу Бенелукс.

МаичкиУреди

Боите на маичките за водечките во пласманите се менувале низ годините.

Година Генерален Бодовен Планински Младински Борбен
2005[2]         немало пласман
2006     немало пласман   немало пласман
2007     немало маичка немало пласман немало пласман
2008     немало маичка немало пласман немало пласман
2009     немало пласман немало пласман немало пласман
2010 & 2011     немало пласман   немало пласман
2012-2014     немало пласман немало  
2015-2016     немало пласман немало пласман  
2017     немало пласман немало пласман  
2018     немало пласман немало пласман  
2019     немало пласман немало пласман  

ПобеднициУреди

Генерален пласманУреди

Победници од 2005 биле следниве:[3][4]

Бодовен пласманУреди

Победници на бодовниот пламсман биле следниве:[4]

Планински пласманиУреди

Само на три изданија на трката постоел планински пласман во 2005, 2007 и 2008. Победници биле:[4]

Пласман за млад возачУреди

Пласманот за млад возач е отворен за велосипедисти под 25 години. Победници на овој пласман биле:[4]

Борбен пласманУреди

Победници на борбениот пласман биле:

Екипен пласманУреди

Најмногу етапни победиУреди

Велосипедист Бр. на етапи
1   Том Бонен (БЕЛ) 7
  Андре Грајпел (ГЕР) 7
3   Едвалд Боасон Хаген (НОР) 5
4   Петер Саган (СВК) 4
  Тим Веленс (БЕЛ) 4
6   Тајлер Фарар (САД) 3
  Здењек Штибар (ЧЕШ) 3
  Сем Бенет (ИРС) 3
9   Алесандро Балан (ИТА) 2
  Силвен Шаванел (ФРА) 2
  Филип Жилбер (БЕЛ) 2
  Марсел Кител (ГЕР) 2
  Роби Мекјуан (АВС) 2
  Мануел Квинцијато (ИТА) 2
  Свен Тафт (КАН) 2
  Макс ван Хесвејк (ХОЛ) 2

НаводиУреди

  1. Graat, John (August 3, 2005). 'Fantastische' Pro Tour zegen voor profronde. Trouw (холандски весник), p. 13.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-10-10. Посетено на 2012-08-11.
  3. „Eneco-Tour du Benelux (Bel & Hol) - Cat. Pro-Tour“ (француски). Memoire du Cyclisme. 2010-10-24. Архивирано од изворникот на 2011-09-14. Посетено на 2011-08-14.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Трка околу Бенелукс“. Cycling archives. Посетено на 2011-08-14.

Надворешни врскиУреди