Вуелта а Еспања 2019 - етапа 1 до етапа 11

список на статии на Викимедија

Вуелта а Еспања 2019 е 74. издание на Вуелта а Еспања, една од трите големи трки во велосипедизмот. Вуелта започнала во Торевиеха со екипен хронометар на 24 август, а етапата 11 се одржала на 4 септември со етапа до Урдакс. Трката завршила во Мадрид на 15 септември.

Поредок уреди

Легенда
      Го означува предводникот во генералниот пласман       Го означува предводникот во бодовниот пласман
      Го означува предводникот во планинскиот пласман       Го означува предводникот во пласманот за млад возач
      Го означува предводникот во екипниот пласман   Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Астана 2019 14' 51
2. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 2
3. Санвеб 2019 + 5
4. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 7
5. Бора-Хансгрое 2019 + 13
6. ССС Тим 2019 + 15
7. Мовистар 2019 + 16
8. Групама-ФДЖ 2019 + 16
9. Мичелтон-Скот 2019 + 18
10. Лото-Судал 2019 + 19
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана14' 51
2.   Дарио Каталдо Астана+ 0
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
4.   Јон Исагире Астана+ 0
5.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
6.   Горка Исагире Астана+ 0
7.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 2
8.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 2
9.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 2
10.   Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 2
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана Мовистар5ч 11' 17
2.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 5
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 5
4.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
5.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 5
6.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 8
7.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
8.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 37
9.   Алекс Аранбуру Каха Рурал-Сегурос РГА+ 37
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 37
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Николас Роуш  Тим ДСМ5ч 26' 12
2.   Наиро Кинтана  Мовистар+ 2
3.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 33
6.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 36
7.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 38
8.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
9.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 46
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 25' 02
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
4.   Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
5.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Николас Роуш  Тим ДСМ9ч 51' 14
2.   Наиро Кинтана  Мовистар+ 2
3.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ4ч 04' 16
2.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
5.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
6.   Шимон Сајнок ССС+ 0
7.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
8.   Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Николас Роуш  Тим ДСМ13ч 55' 30
2.   Наиро Кинтана Мовистар+ 2
3.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 33
6.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 35
7.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
8.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 38
9.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 46
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Анхел Мадрасо  Бургос-БХ4ч 58' 31
2.   Јетсе Бол Бургос-БХ+ 10
3.   Хосе Ерада Кофидис+ 22
4.   Мигел Анхел Лопес   Астана+ 47
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 59
6.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 59
7.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 29
8.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 41
9.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 41
10.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 1' 46
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана18ч 55' 21
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 14
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 23
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 28
5.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 57
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 59
7.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 1' 17
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 18
9.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 49
10.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Хесус Ерада Кофидис4ч 43' 55
2.   Дилан Тенс  Бахреин-Мерида+ 7
3.   Доријан Годон АГ2Р Ла Мондијал+ 21
4.   Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 21
5.   Бруно Армирај Групама-ФДЖ+ 37
6.   Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 39
7.   Нелсон Оливеира Мовистар+ 45
8.   Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 47
9.   Давид де ла Крус Инеос+ 50
10.   Цгабу Грмај Мичелтон-Скот+ 2' 35
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс  Бахреин-Мерида23ч 44' 00
2.   Давид де ла Крус Инеос+ 38
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 1' 00
4.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1' 14
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 23
6.   Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 1' 23
7.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 28
8.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2' 17
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 18
10.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 34' 11
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Мигел Анхел Лопес   Астана+ 6
4.   Наиро Кинтана  Мовистар+ 6
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 42
6.   Јон Исагире Астана+ 48
7.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 51
8.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 51
9.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 1' 07
10.   Оскар Родригес Еускади Баскија-Муријас+ 1' 20
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана28ч 19' 13
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 6
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 16
4.   Наиро Кинтана  Мовистар+ 27
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 58
6.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 36
7.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2' 52
8.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 3' 34
9.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 3' 36
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 3' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Никијас Арнт Тим ДСМ3ч 50' 48
2.   Алекс Аранбуру Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
3.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 0
4.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Јонас Кох ССС+ 0
6.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 0
7.   Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
8.   Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 0
9.   Фернандо Барсело Еускади Баскија-Муријас+ 0
10.   Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Никола Еде  Кофидис32ч 16' 24
2.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 2' 21
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 3' 01
4.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 3' 07
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 17
6.   Наиро Кинтана  Мовистар+ 3' 28
7.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 3' 45
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 4' 59
9.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 5' 37
10.   Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 5' 53
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати2ч 58' 09
2.   Наиро Кинтана   Мовистар+ 23
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 48
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 48
5.   Марк Солер Мовистар+ 57
6.   Херман Пернштајнер Бахреин-Мерида+ 59
7.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 01
8.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 01
9.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 1' 01
10.   Тео Гејган Харт Инеос+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана   Мовистар35ч 18' 18
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 6
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 17
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 20
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 42
6.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 1' 46
7.   Никола Еде Кофидис+ 2' 21
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 22
9.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 3' 53
10.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4' 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма47' 05
2.   Патрик Бевин ССС+ 25
3.   Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 27
4.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 48
5.   Нелсон Оливеира Мовистар+ 1' 02
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 14
7.   Томас де Гент Лото-Судал+ 1' 21
8.   Марк Солер Мовистар+ 1' 22
9.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 27
10.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма36ч 05' 29
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 52
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 2' 11
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 00
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 3' 05
6.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 4' 59
7.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 5' 42
8.   Никола Еде Кофидис+ 5' 49
9.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 6' 07
10.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Микел Итурија Еускади Баскија-Муријас4ч 36' 44
2.   Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 6
3.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4.   Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 6
5.   Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 6
6.   Амануел Гебрезгабихир Дименжн Дата+ 9
7.   Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 12
8.   Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 12
9.   Горка Исагире Астана+ 12
10.   Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 12
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма41ч 00' 48
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 52
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 2' 11
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 00
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 3' 05
6.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 4' 59
7.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 5' 42
8.   Никола Еде Кофидис+ 5' 49
9.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 6' 07
10.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди