Бодовен пласман на Вуелта а Еспања


Бодовен пласман на Вуелта а Еспања — еден од второстепените пласмани на велосипедската трка Вуелта а Еспања, каде возачите се рангираат според добиените бодови на етапите.

Бодовен пласман на Вуелта а Еспања
Зелена маичка
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеВуелта а Еспања
Доделена запобедник во бодовниот пласман
Локално имеMaillot verde
Историја
Прва награда1945
Изданија65 (до 2018)
Прв победник Делио Родригес (ШПА)
Најмногу победи Шон Кели (ИРС)
 Лорен Жалабер (ФРА)
 Алехандро Валверде (ШПА)
(4 победи)
Најнов победник Алехандро Валверде (ШПА)

Историја уреди

По првпат бил пресметуван во 1945 година, спонзориран од Пирели. Бил пресметуван на следниов начин:[1]

 • Победникот на етапата добивал 100 бода, вториот 99, третиот 98, итн.. Ако велосипедистите пристигнале во група на која ѝ било доделено исто време, сите добивале ист број на бодови.
 • Првите пет велосипедисти на етапата добивале 12 бодови за секоја минута по која ќе дошол бројот шест на етапата.
 • За секој бод освоен во планинскиот пласман се добивале два бода за бодовниот пласман.
 • На средните спринтови, бодовите се делеле: 8 за победникот, 6 за второпласираниот, 4 и 2 за следните двајца.

Иако спонзорот рекол дека пласманот е голем успех,[2] сепак не го спонзорирал наредното издание. Пласманот повторно бил пресметуван во 1955 година. Тогаш бил користен метод на додавање на местата на етапите, слично како што се правело тогаш на Тур де Франс.

Шон Кели и Лорен Жалабер, со четири победи секој, го делат рекордот на победи во пласманот.

Победници уреди

Година Победник Бодови Второ место Бодови Трето место Бодови Наводи
1945   Делио Родригес (ШПА) 2347   Жоао Ребело (ПОР) 2021   Хулијан Берендеро (ШПА) 1967 [2]
1946–1948: Немало бодовен пласман
1949: Трката не била одржана
1950: Немало бодовен пласман
1951-1954: Трката не била одржана
1955   Фиоренцо Мањи (ИТА) 128   Габриел Компани Бауза (ШПА) 161   Хесус Лороњо (ШПА) 177 [3]
1956   Рик ван Стенберген (БЕЛ) 98
1957   Висенте Итурат (ШПА) 160
1958   Салвадор Ботеља (ШПА) 202
1959   Рик ван Лој (БЕЛ) 148
1960   Артур Декаботер (БЕЛ) 189
1961   Антонио Суарез (ШПА) 194
1962   Руди Алтиг (ГЕР) 143,5
1963   Бас Малиепард (ХОЛ) 130
1964   Хосе Перес-Франсес (ШПА) 167
1965   Рик ван Лој (БЕЛ) 243
1966   Јос ван дер Влетен (ХОЛ) 147
1967   Јан Јансен (ХОЛ) 209
1968   Јан Јансен (ХОЛ) 142
1969   Рајмонд Стегман (БЕЛ) 188
1970   Гвидо Рејбрук (БЕЛ) 199.5
1971   Кирил Гимар (ФРА) 233
1972   Доминго Перурена (ШПА) 224
1973   Еди Меркс (БЕЛ) 215,5
1974   Доминго Перурена (ШПА) 210
1975   Мигел Марија Ласа (ШПА) 249,5
1976   Дитрих Турау (ГЕР) 174.5
1977   Фреди Мертенс (БЕЛ) 369
1978   Ферди ван ден Хауте (БЕЛ) 218
1979   Фонс де Волф (БЕЛ) 219
1980   Шон Кели (ИРС) 313
1981   Франсиско Хавиер Седена (ШПА) 211
1982   Штефан Мутер (ШВА) 172
1983   Марино Лехарета (ШПА) 188
1984   Гвидо ван Калстер (БЕЛ) 204
1985   Шон Кели (ИРС) 223
1986   Шон Кели (ИРС) 253
1987   Алфонсо Гутиерез (ШПА) 149
1988   Шон Кели (ИРС) 248
1989   Малколм Елиот (ВБР) 161
1990   Уве Раб (ГДР) 173
1991   Уве Раб (ГЕР) 169
1992   Джамолидин Абдужапаров (УЗБ) 157
1993   Тони Ромингер (ШВА) 247
1994   Лорен Жалабер (ФРА) 243
1995   Лорен Жалабер (ФРА) 312
1996   Лорен Жалабер (ФРА) 237   Никола Минали (ИТА) 163   Том Стелс (БЕЛ) 142
1997   Лорен Жалабер (ФРА) 206   Јан Сворада (ЧЕШ) 161   Марсел Вист (ГЕР) 139
1998   Фабрицио Гвиди (ИТА) 206   Лорен Жалабер (ФРА) 158   Хосе Марија Хименес (ШПА) 127
1999   Франк Ванденбруке (БЕЛ) 129   Роберт Хантер (ЈАР) 123   Игор Гонсалес де Галдеано (ШПА) 122
2000   Роберто Ерас (ШПА) 136   Џовани Ломбарди (ИТА) 123   Алесандро Петаки (ИТА) 116 [4]
2001   Хосе Марија Хименес (ШПА) 130   Ерик Цабел (ГЕР) 125   Леви Лајпхајмер (САД) 115 [5]
2002   Ерик Цабел (ГЕР) 188   Алесандро Петаки (ИТА) 163   Аитор Гонсалес (ШПА) 151 [6]
2003   Ерик Цабел (ГЕР) 181   Алехандро Валверде (ШПА) 161   Алесандро Петаки (ИТА) 160 [7]
2004   Ерик Цабел (ГЕР) 152   Алехандро Валверде (ШПА) 144   Роберто Ерас (ШПА) 142 [8]
2005   Алесандро Петаки (ИТА) 169   Денис Мењшов (РУС) 142   Карлос Састре (ШПА) 124 [9]
2006   Тор Хушовд (НОР) 199   Александар Винокуров (КАЗ) 163   Алехандро Валверде (ШПА) 147 [10]
2007   Даниеле Бенати (ИТА) 147   Денис Мењшов (РУС) 135   Самуел Санчес (ШПА) 127 [11]
2008   Грег ван Авермат (БЕЛ) 158   Алберто Контадор (ШПА) 137   Алехандро Валверде (ШПА) 129 [12]
2009   Андре Грајпел (ГЕР) 150   Алехандро Валверде (ШПА) 111   Даниеле Бенати (ИТА) 101 [13]
2010   Марк Кевендиш (ВБР) 156   Тајлер Фарар (САД) 149   Винченцо Нибали (ИТА) 119 [14]
2011   Бауке Молема (ХОЛ) 122   Хоаким Родригес (ШПА) 115   Даниеле Бенати (ИТА) 101 [15]
2012   Алехандро Валверде (ШПА) 199   Хоаким Родригес (ШПА) 193   Алберто Контадор (ШПА) 161
2013   Алехандро Валверде (ШПА) 152   Крис Хорнер (САД) 126   Хоаким Родригес (ШПА) 125
2014   Џон Дегенколб (ГЕР) 169   Алехандро Валверде (ШПА) 146   Алберто Контадор (ШПА) 145
2015   Алехандро Валверде (ШПА) 118   Хоаким Родригес (ШПА) 116   Естебан Чавес (КОЛ) 108
2016   Фабио Фелине (ИТА) 100   Наиро Кинтана (КОЛ) 97   Алехандро Валверде (ШПА) 93
2017   Крис Фрум (ВБР) 158   Матео Трентин (ИТА) 156   Винченцо Нибали (ИТА) 128
2018   Алехандро Валверде (ШПА) 131   Петер Саган (СВК) 119   Елија Вивијани (ИТА) 105

Повеќекратни победници уреди

Победи Возач Изданија
4
  Шон Кели (ИРС) 1980, 1985, 1986, 1988
  Лорен Жалабер (ФРА) 1994, 1995, 1996, 1997
  Алехандро Валверде (ШПА) 2012, 2013, 2015, 2018
3
  Ерик Цабел (ГЕР) 2002, 2003, 2004
2
  Рик ван Лој (БЕЛ) 1959, 1965
  Јан Јансен (ХОЛ) 1967, 1968
  Уве Раб (ГЕР) 1990, 1991

Наводи уреди

 1. „25000 pesetas de la Case Pirelli para la Vuelta Ciclista a España“. El Mundo Deportivo (шпански). 22 март 1945. стр. 1. Посетено на 9 мај 2014.
 2. 2,0 2,1 „V Vuelta Ciclista a España Pirelli“. El Mundo Deportivo (шпански). 22 март 1945. стр. 1. Посетено на 9 мај 2014.
 3. http://hemeroteca.mundodeportivo.com/preview/1955/05/09/pagina-8/638524/pdf.html
 4. „Вуелта а Еспања 2000 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Архивирано од изворникот на 2012-07-24. Посетено на 12 септември 2011.
 5. „Вуелта а Еспања 2001 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 6. „Вуелта а Еспања 2002 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 7. „Вуелта а Еспања 2003 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 8. „Вуелта а Еспања 2004 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 9. „Вуелта а Еспања 2005 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 10. „Вуелта а Еспања 2006 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 11. „Вуелта а Еспања 2007 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 12. „Официјална страница на Вуелта а Еспања 2009 - Историја / 2008“. LaVuelta.com. Архивирано од изворникот на 2012-04-02. Посетено на 12 септември 2011.
 13. „Вуелта а Еспања 2009 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 14. „Вуелта а Еспања 2010 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.
 15. „Вуелта а Еспања 2011 - Бодовен пласман“. Cycling Archives. Посетено на 12 септември 2011.