Алпај Озалан

Алпај Озалан (роден на 29 мај 1973, во Измир) — турски фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната. По завршувањето на играчката и тренерската кариера станал политичар.[1]

Алпај Озалан
Alpay.jpg
Лични податоци
Роден на 29 мај 1973 (1973-05-29) (47 г.)
Роден во Измир, Турција
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2008
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992-1993 Алтај Алтај 23 (1)
1993-1999 Бешикташ Бешикташ 148 (9)
1999-2000 Фенербахче Фенербахче 29 (3)
2000-2003 Астон Вила Астон Вила 57 (1)
2003-2004 Инчеон Јунајтед Инчеон Јунајтед 8 (0)
2004-2005 Урава Ред Дајмондс Урава Ред Дајмондс 13 (0)
2005-2008 Келн Келн 48 (1)
Репрезентација
1992-1994 Турција Турција 21 19 (0)
1993 Турција Турција 23 4 (0)
1995-2005 Турција Турција 90 (4)
Раководител на екипите
2016-2017 Ескишехиспор Ескишехирспор
2017 Самсунспор Самсунспор
2018 Турција Турција 21
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 28 март 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 март 2020

Клупска кариераУреди

Озалан својата кариера ја започнал во 1992 година, со екипата на Алтај. Само една година подоцна, тој се преселил во Бешикташ, една од трите најуспешни турски екипи. Тука тој останал шест сезони: одиграл 148 натпревари во првата лига на Турција, постигнал 9 голови и освоил едно првенство (во 1994-1995) и два национални купа. Во 1999 бил продаден на Фенербахче, за кој одиграл една сезона (26 превенствени натпревари и 3 гола) пред да се пресели во странство.

После одличните настапи за својата земја на Европското првенство 2000, Озалан потпишал за англиската Астон Вила што му овозможило да настапува во Премиер лигата, едно од најсилните првенства во светот. Тој останал во Вила три ипол сезони. Сепак, по одличната прва сезона во клубот уследиле проблеми со повреди во следната, а потоа и несогласувања со менаџерот Греам Тејлор и со раководството на клубот по што во октомври 2003 година му бил раскинат договорот.

Откако станал слободен играч многу екипи од Европа биле заинтересирани да го доведат Озалан во својте редови, но тој не сакал да чека до јануари кога требало да биде отворен трансферниот прозорец во Европа, и поради тоа се согласил да потпише договор со јужнокорејскиот Инчеон Јунајтед. Во 2005 година, тој заминал во Јапонија, каде кратко играл за Урава Ред Дајмондс, а во летото истата година се вратил во Европа. Тој потпишал за екипата на Келн за која играл три години, пред да ја заврши кариерата, што се случило на крајот од сезоната 2007-2008.

Репрезентативна кариераУреди

За турската репрезентација во периодот од 1995 до 2005 година, Озалан одиграл 90 натпревари и постигнал 4 гола. Три од неговите четири гола ги постигнал во натпреварот против Македонија (3-3) во квалификациите за Светското првенство 2002 што бил неговиот прв и единствен хет-трик во кариерата.

Тој ја претставувал својата земја на две Европски првенства (1996 и 2000), на Светското првенство 2002 и на Купот на конфедерации 2003.

Неговиот последен настап за Турција датира од 16 ноември 2005, за време на реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2006 против Швајцарија. Швајцарија, која победила на домашен терен со 2-0, загубила во Истанбул со 4-2, но сепак се квалификувала на првенството поради правилото за гол во гости. По завршувањето на натпреварот избило тепачка помеѓу турските и швајцарските фудбалери. Неколку месеци подоцна, во февруари, ФИФА ги објавила санкциите: Алпај (кој сепак веќе ја напуштил репрезентацијата) бил казнет со шест натпревари не играње.[2]

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Турција
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
15-2-1995 Измир Турција   1 – 1   Романија Пријателска -
8-3-1995 Истанбул Турција   2 – 1   Израел Пријателска -
29-3-1995 Истанбул Турција   2 – 1   Шведска Квал. за Евро 1996 -
26-4-1995 Берн Швајцарија   1 – 2   Турција Квал. за Евро 1996 -
4-6-1995 Торонто Канада   1 – 3   Турција Пријателска 1
8-6-1995 Монтреал Канада   0 – 3   Турција Пријателска -
12-6-1995 Отава Хондурас   0 – 1   Турција Пријателска -
18-6-1995 Икике Парагвај   0 – 0   Турција Пријателска -
21-6-1995 Кокимбо Нов Зеланд   1 – 2   Турција Пријателска -
23-6-1995 Сантјаго Чиле   0 – 0   Турција Пријателска -
30-8-1995 Истанбул Турција   2 – 1   Македонија Пријателска -
6-9-1995 Истанбул Турција   2 – 0   Унгарија Квал. за Евро 1996 -
4-10-1995 Хелсинки Финска   0 – 0   Турција Пријателска -
11-10-1995 Рејкјавик Исланд   0 – 0   Турција Пријателска -
15-11-1995 Стокхолм Шведска   2 – 2   Турција Квал. за Евро 1996 -
14-2-1996 Измир Турција   3 – 2   Белорусија Пријателска -   55'
26-3-1996 Острава Чешка   3 – 0   Турција Пријателска -
1-5-1996 Самсун Турција   3 – 2   Украина Пријателска -
29-5-1996 Талин Естонија   0 – 0   Турција Пријателска -
2-6-1996 Хелсинки Финска   1 – 2   Турција Пријателска -
11-6-1996 Нотингем Турција   0 – 1   Хрватска Евро 1996 - Група фаза -
14-6-1996 Нотингем Португалија   1 – 0   Турција Евро 1996 - Група фаза -
11-6-1996 Шефилд Турција   0 – 3   Данска Евро 1996 - Група фаза -
14-8-1996 Истанбул Турција   2 – 0   Молдавија Пријателска -
31-8-1996 Брисел Белгија   2 – 1   Турција Квал. за СП 1998 -
9-10-1996 Париз Франција   4 – 0   Турција Пријателска -
10-11-1996 Истанбул Турција   7 – 0   Сан Марино Квал. за СП 1998 -
14-12-1996 Кардиф Велс   0 – 0   Турција Квал. за СП 1998 -
12-2-1997 Денизли Турција   1 – 1   Финска Пријателска -
2-4-1997 Бурса Турција   1 – 0   Холандија Квал. за СП 1998 -   85'
20-8-1997 Истанбул Турција   6 – 4   Велс Квал. за СП 1998 -
10-9-1997 Серавале Сан Марино   0 – 5   Турција Квал. за СП 1998 -
11-10-1997 Амстердам Холандија   0 – 0   Турција Квал. за СП 1998 -   59'
21-1-1998 Анталија Турција   1 – 4   Албанија Пријателска -
18-2-1998 Рамат Ган Израел   4 – 0   Турција Пријателска -   78'
5-9-1998 Истанбул Турција   3 – 0   Северна Ирска Квал. за Евро 2000 -
10-10-1998 Истанбул Турција   1 – 0   Германија Квал. за Евро 2000 -
14-10-1998 Истанбул Турција   1 – 3   Финска Квал. за Евро 2000 -
27-3-1999 Истанбул Турција   2 – 0   Молдавија Квал. за Евро 2000 -
5-6-1999 Хелсинки Финска   2 – 4   Турција Квал. за Евро 2000 -
4-9-1999 Белфаст Северна Ирска   0 – 3   Турција Квал. за Евро 2000 -
8-9-1999 Кишињев Молдавија   1 – 1   Турција Квал. за Евро 2000 -
13-11-1999 Даблин Ирска   1 – 1   Турција Квал. за Евро 2000 -
17-11-1999 Бурса Турција   0 – 0   Ирска Квал. за Евро 2000 -
11-6-2000 Арнхем Турција   1 – 2   Италија Евро 2000 - Група фаза -
15-6-2000 Ајндховен Шведска   0 – 0   Турција Евро 2000 - Група фаза -
19-6-2000 Брисел Турција   2 – 0   Белгија Евро 2000 - Група фаза -
24-6-2000 Брисел Турција   0 – 2   Португалија Евро 2000 - Четвртфинале -   30'
11-10-2000 Баку Азербејџан   0 – 1   Турција Квал. за СП 2002 -
28-2-2001 Амстердам Холандија   0 – 0   Турција Пријателска -
24-3-2001 Истанбул Турција   1 – 1   Словачка Квал. за СП 2002 -
28-3-2001 Скопје Македонија   1 – 2   Турција Квал. за СП 2002 -
25-4-2001 Газиантеп Турција   0 – 2   Албанија Пријателска -   80'
2-6-2001 Истанбул Турција   3 – 0   Азербејџан Квал. за СП 2002 -
6-6-2001 Бурса Турција   3 – 3   Македонија Квал. за СП 2002 3
15-8-2001 Осло Норвешка   1 – 1   Турција Пријателска -
1-9-2001 Братислава Словачка   0 – 1   Турција Квал. за СП 2002 -   90'
5-9-2001 Истанбул Турција   1 – 2   Шведска Квал. за СП 2002 -
10-11-2001 Виена Австрија   0 – 1   Турција Квал. за СП 2002 -
14-11-2001 Истанбул Турција   5 – 0   Австрија Квал. за СП 2002 -
23-5-2002 Хонгконг Јужна Африка   2 – 0   Турција Пријателска -
3-6-2002 Улсан Бразил   2 – 1   Турција СП 2002 - Група фаза -     44', 86'
18-6-2002 Рифу Јапонија   0 – 1   Турција СП 2002 - Осминафинале -   21'
22-6-2002 Осака Сенегал   0 – 1 прод.   Турција СП 2002 - Четвртфинале -
26-6-2002 Саитама Бразил   1 – 0   Турција СП 2002 - Полуфинале -
29-6-2002 Даегу Јужна Кореја   2 – 3   Турција СП 2002 - за 3-то место -
21-8-2002 Газиантеп Турција   3 – 0   Грузија Пријателска -   74'
7-9-2002 Истанбул Турција   3 – 0   Словачка Квал. за Евро 2004 -
12-10-2002 Скопје Македонија   1 – 2   Турција Квал. за Евро 2004 -
16-10-2002 Истанбул Турција   5 – 0   Лихтенштајн Квал. за Евро 2004 -
20-11-2002 Пескара Италија   1 – 1   Турција Пријателска -   79'
12-2-2003 Измир Турција   0 – 0   Украина Пријателска -
2-4-2003 Сандерленд Англија   2 – 0   Турција Квал. за Евро 2004 -
30-4-2003 Теплице Чешка   4 – 0   Турција Пријателска -   84'
7-6-2003 Братислава Словачка   0 – 1   Турција Квал. за Евро 2004 -
11-6-2003 Истанбул Турција   3 – 2   Македонија Квал. за Евро 2004 -
19-6-2003 Сент Етјен Турција   2 – 1   САД Куп на конф. 2003 - Прва фаза -
23-6-2003 Сент Етјен Бразил   2 – 2   Турција Куп на конф. 2003 - Прва фаза -
26-6-2003 Сен дени Франција   3 – 2   Турција Куп на конф. 2003 - Полуфинале -
20-8-2003 Анкара Турција   2 – 0   Молдавија Пријателска -   46'
6-9-2003 Вадуц Лихтенштајн   0 – 3   Турција Квал. за Евро 2004 -
9-9-2003 Даблин Ирска   2 – 2   Турција Пријателска -   37',   46'
11-10-2003 Истанбул Турција   0 – 0   Англија Квал. за Евро 2004 -
3-9-2005 Истанбул Турција   2 – 2   Данска Квал. за СП 2006 -
7-9-2005 Киев Украина   0 – 1   Турција Квал. за СП 2006 -
8-10-2005 Истанбул Турција   2 – 1   Германија Пријателска -
12-10-2005 Тирана Албанија   0 – 1   Турција Квал. за СП 2006 -
12-11-2005 Берн Швајцарија   2 – 0   Турција Квал. за СП 2006 -
16-11-2005 Истанбул Турција   4 – 2   Швајцарија Квал. за СП 2006 -
Вкупно Настапи (7º место) 90 Голови 4

Тренерска кариераУреди

По завршувањето на играчката кариера, Озалан станал тренер а првото работно место го имал во второлигашот Ескишехирспор на чија клупа седнал во јули 2016. Сепак, во февруари 2017 тој бил отпуштен по тешкиот пораз на домашен терен од Манисаспор со 1-5.[3] Потоа, тој кратко време од 11 август до 28 септември 2017 ја водел екипата на Самсунспор, која се натпреварувала во истата лига.

Последно тој бил селектор на турската репрезентација под 21 година, која ја водел во само два натпревари со половичен успех една победа и еден пораз.

Тренерска статистикаУреди

Статистиката е ажурирана на 28 март 2020.

КлубовиУреди

Сезона Екипа Првенство Национален куп Континентални купови Останати купови Вкупно Победи % Пласман
Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И ОН П Н И %
2016-2017   Ескишехирспор ТФФ 18 9 5 4 КТ 1 0 0 1 - - - - - - - - - - &1000000000000001900000019 &100000000000000090000009 &100000000000000050000005 &100000000000000050000005 &1000000000000473700000047,37 отпуштен, 4. место
2017-2018   Самсунспор ТФФ 6 1 2 3 КТ 1 0 0 1 - - - - - - - - - - &100000000000000070000007 &100000000000000010000001 &100000000000000020000002 &100000000000000040000004 &1000000000000142900000014,29 отпуштен, 14. место
Вкупно во кариерата 24 10 7 7 2 0 0 2 &1000000000000002600000026 &1000000000000001000000010 &100000000000000070000007 &100000000000000090000009 &1000000000000384600000038,46

РепрезентацииУреди

Сезона Репрезентација Првенство Место Резултати Голови
Одиграни Победи Нерешени Изгубени победи % ДГ ПГ ГР
2018   Турција под 21 Квал. за ЕП 21 &100000000000000020000002 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &1000000000000500000000050,00 4 5 -1

ТитулиУреди

  БешикташУреди

1999-2000
1993-1994, 1997-1998

  Урава Ред ДајмондсУреди

2005

Политичка кариераУреди

На 24 јуни 2018 година тој бил избран од Големото национално собрание на Турција каде што се кандидирал за Партијата за правда и развој.

НаводиУреди

  1. „Fehmi Alpay ÖZALAN“. tbmm.gov.tr (турски). Посетено на 6 July 2018.
  2. „Sanctions for incidents during Turkey v. Switzerland pronounced final“. FIFA. 6 September 2006. Архивирано од изворникот на 6 September 2006. Посетено на 9 November 2013.
  3. http://www.fanatik.com.tr/2017/02/12/eskisehirspor-alpay-ozalan-ile-yollari-ayirdi-1277453

Надворешни врскиУреди