Бешикташ Јимнастик клуб, скратено БЈК, или во Македонија попознат како ФК Бешикташ е професионален турски фудбалски клуб со седиште во градот Истанбул. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата на Турција.

Бешикташ
BesiktasJK-Logo.svg
Целосно имеБешикташ Јимнастик клуб
ПрекарЦрните орли
Основан19 март 1903
СтадионВодафон Арена
Истанбул, Турција
Капацитет53,715
ПретседателТурција Фикрет Орман
ТренерТурција Шенол Ѓунеш
ЛигаSporTotoSuperLigLogo.png Турска Супер лига
2018-19Супер лига, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Бешикташ е најстариот фудбалски клуб во Турција основан уште во 1903 година. Бешикташ е еден од најуспешните клубови во Турција со 13 домашни наслови, 9 купа и 8 Суперкупа на Турција.

Во поголемиот дел од својата историја својте домашни натпревари клубот ги играл на Стадионот Инону кој имал капацитет од 32,086, но во 2013 тој е срушен и на негово место е изграден новиот дом на Бешикташ, Водафон Арена со капацитет од 41,903 седечки места. Најголемите соперници на Бешикташ му се градските Фенербахче и Галатасарај.

ТитулиУреди

  Турска Супер лига
  • Шампион (13) : 1959-1960, 1965-1966, 1966-1967, 1981-1982, 1985-1986, 1989-1990, 1990-1991, 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2008-2009
    • Вицешампион (14) : 1962-1963, 1963-1964, 1964-1965, 1967-1968, 1973-1974, 1984-1985, 1986-1987, 1987-1988, 1988-1989, 1992-1993, 1996-1997, 1998-1999, 1999-2000, 2006-2007
Куп на Турција
  • Победник (8) : 1975, 1989, 1990, 1994, 1998, 2006, 2007, 2009
    • Финалист (6) : 1966, 1977, 1984, 1993, 1999, 2002,
Суперкуп на Турција
  • Победник (8) : 1967, 1974, 1986, 1989, 1992, 1994, 1998, 2006
    • Финалист (8) : 1966, 1975, 1977, 1990, 1991, 1993, 1995, 2007

Бои и дресовиУреди

Официјалните бои на клубот се црната и белата ( ).

Домашен дресУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
1991-92
 
 
 
 
 
1997-98
 
 
 
 
 
2007-08
 
 
 
 
 
2008-09
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2009-10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2010-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2011-12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2012-13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2014-15
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-16

Гостински дресУреди

 
 
 
 
 
 
2008-09
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2009-10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2010-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2011-12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2012-13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2014-15
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-16

Трет дресУреди

 
 
 
 
 
2008-09
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2009-10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2010-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2011-12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2012-13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2014-15
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015-16

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 19 јануари 2017[1]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Фабри
2   ОД Матеј Митровиќ
3   ОД Адријано
4   ОД Ерсан Адем Ѓулум
6   ОД Душко Тошиќ
7   СР Рикардо Кварежма
8   СР Вели Кавлак
9   НП Венсан Абубакар
13   СР Атиба Хачинсон
15   СР Огужан Озјакуп
17   НП Емер Шишманоглу
18   СР Толгај Арслан
20   СР Неџип Ујсал
22   СР Арас Озбилиз
Бр. Позиција Играч
23   НП Џенк Тосун
29   ГМ Толга Зенгин ( )
30   ОД Марсело
32   ОД Андреас Бек
33   ОД Атинч Нукан
44   ОД Родолфо
49   СР Рајан Бабел
77   ОД Гокан Ѓонул
80   СР Гокан Инлер
88   ОД Џанер Еркин
94   СР Андерсон Талиска
97   ГМ Утку Јувакуран
99   НП Демба Ба

НаводиУреди

  1. „First team“. Beşiktaş J.K. Посетено на 23 August 2016.

Надворешни врскиУреди