ФИФА Куп на конфедерации 2003


2003 ФИФА Купот на Конфедерации е шесто издание на Купот на Конфедерации и се одржа во Франција во јуни 2003. Франција ја одбрани титулата која ја освоија во 2001, но турнирот беше обележан со смртта на Камерунскиот фудбалер Марк-Вивиен Фое, умре од срцев ударна натпреварот против Колумбија. Смртта на Фое ги соедини Францускиот и Камерунскиот тим во идејата натпреварот да се одложи во чест на Фое. Но, и покрај тоа натпреварот беше изигран. Камерунците дадоа најдоброто од себе и стигнаа до продолженијата, каде златниот гол на Тјери Анри им го донесе трофејот на Франција.

ФИФА Куп на конфедерации 2003
2003 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2003
Општо за првенството
Домаќин(и)  Франција
      градови 3
      стадиони 3
Период на одржување 18 - 29 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of France.svg Франција
Silver medal.svg Второ место Flag of Cameroon.svg Камерун
Bronze medal.svg Трето место Flag of Turkey.svg Турција
Четврто место Flag of Colombia.svg Колумбија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 37  (2.31 по натпревар)
Најдобар стрелец Франција Тјери Анри (4 гола)
Најдобар играч Франција Тјери Анри
Најдобар млад играч {{{млад}}}

Кога се доделуваа медалите, два Камерунски играчи направија огромна слика на Фое, а сребрениот медал исто така стоеше на сликата. Кога Францускиот капитен Марсел Десали го прими пехарот, тој него крена високо, туку го држеа заедно со Камерунскиот капитен Ригоберт Сонг. Фое заврши трет на медиумското гласање и посмртно му беше доделена Брознена Топка.

УчеснициУреди

 
Учесници на 2003 ФИФА Куп на конфедерации
Тим Кваилификации Учество
  Франција Домаќини и победници на ЕУРО 2000 2ро
  Бразил Победници на 2002 ФИФА Светско Првенство 4то
  Камерун Победници на Африканскиот куп на нации 2002 2ро
  Колумбија Победници на Копа Америка 2001 1во
  Јапонија Победници на Азискиот Куп 2000 3то
  Нов Зеланд Победници на Океанскиот Куп на Нации 2002 2ро
  Турција Трето место на 2002 ФИФА Светско Првенство1 1во
  САД Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2002 3то

1Германија, вице-првакот на 2002 ФИФА Светско Првенство се откажаод учеството.

СтадиониУреди

Париз Лион Сент Етиен
Стад де Франс Стад де Жерлан Стад Жофроа-Гишар
Capacity: 80.000 Capacity: 41,200 Capacity: 36,000
Податотека:Quartier du Cornillon et Stade de France - 03.04.05.JPG    

СудииУреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза на групиУреди

Група АУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Франција 3 3 0 0 8 1 +7 9
  Колумбија 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Јапонија 3 1 0 2 4 3 +1 3
  Нов Зеланд 3 0 0 3 1 11 -10 0
18 јуни 2003
  Нов Зеланд 0—3   Јапониија Стад де Франс, Париз
Публика:~36.038
Судија: Кофи Коџија   Бенин
Накамура   12'   75'
Наката   65'

18 јуни 2003
  Франција 1—0   Колумбија Стад де Жерлан, Лион
Публика:~38.541
Судија: Лусиљо Батиста   Португалија
Анри   39' (пен..)

20 јуни 2003
  Колумбија 3—1   Нов Зеланд Стад де Жерлан, Лион
Публика:~21.811
Судија: Карлос Батрес   Гватемала
Лопез   58' Јепез   75'
Хернандез   85'
Грегорио   27'

20 јуни 2003
  Франција 2—1   Јапонија Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~33.070
Судија: Марк Шилд   Австралија
Лопез   43' (пен..)
Гову   65'
Накамура   59'

22 јуни 2003
  Франција 5—0   Нов Зеланд Стад де Франс, Париз
Публика:~36.842
Судија: Масуд Моради   Иран
Капо   17'
Анри   20'
Сисе   71'
Жили   90+1'
Пирес   90+3'

22 јуни 2003
  Јапонија 0—1   Колумбија Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиене
Публика:~24.541
Судија: Хорхе Ларионда   Уругвај
Хернандез   68'

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Камерун 3 2 1 0 2 0 +2 7
  Турција 3 1 1 1 4 4 0 4
  Бразил 3 1 1 1 3 3 0 4
  САД 3 0 1 2 1 3 -2 1
19 јуни 2003
  Турција 2—1   САД Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~16.944
Судија: Хорхе Ларионда   Уругвај
Окан Ј.   40' (пен..)
Санли   73'
Бисли   37'

19 јуни 2003
  Бразил 0—1   Камерун Стад де Франс, Париз
Публика:~46.719
Судија: Валентин Иванов   Русија
Ето   83'

21 јуни 2003
  Камерун 1—0   Турција Стад де Франс, Париз
Публика:~43.743
Судија: Карлос Амариља   Парагвај
Џереми   90+1'

21 јуни 2003
  Бразил 1—0   САД Стад де Жерлан, Лион
Публика:~20.306
Судија: Лусиљо Батиста   Португалија
Адриано   22'

23 јуни 2003
  САД 2—2   Турција Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~29.170
Судија: Маркус Мерк   Германија
Адриано   23'
Алекс   90+2'
Џогдениз   53'
Окан Ј.   81'

23 јуни 2003
  Бразил 0—0   Камерун Стад де Жерлан, Лион
Публика:~19.206
Судија: Марк Шилд   Австралија

Елиминациона фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
26 јуни - Лион
   Камерун 1  
   Колумбија 0  
 
29 јуни - Париз
       Камерун 0
     Франција (златен гол) 1
 
 
Трето место
26 јуни - Париз 28 јуни - Сент Етиен
   Франција 3    Колумбија  1
   Турција 2      Турција  2

Полу-финалеУреди

26 јуни 2003
  Камерун 1—0   Колумбија Стад де Жерлан, Лион
Публика:~12.352
Судија: Маркус Мерк   Германија
Ндиефи   9'

26 јуни 2003
  Франција 3—2   Турција Стад де Франс, Париз
Публика:~41.195
Судија: Хорхе Ларионда   Уругвај
Анри   11'
Пирес   26'
Вилтор   43'
Џокдениз   43'
Санли   48'

Натпревар за трето местоУреди

28 јуни 2001
  Колумбија 1—2   Турција Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~18.237
Судија: Марк Шилд   Австралија
Хернандез   63' Санли   2'
Окан Ј.   86'

ФиналеУреди

29 јуни 2001
Податотека:Flag of Камерун.svg Камерун 0—1   Франција Стад де Франс, Париз
Публика:~51.985
Судија: Валентин Иванов   Русија
Анри   98'


 France 
Предлошка:Победник на 2003 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Втора титула

НаградиУреди

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
  Тјери Анри   Тјери Анри   Јапониија

Тунчај Шанли од Турција ја освои Сребрената копачка.

СтрелциУреди

4 гола
3 гола

2 гола
1 гол

1 гол (прод.)

НаводиУреди

  1. Покрај останатите четворица фудбалери кои имаа постигнато 3 гола, Санли ја доби Сребрената Копачка, поради тој беше единствениот од нив петмина кој направи асистенција.

Надворешни врскиУреди