Ватенфал Класик 2011

Ватенфал Класик 2011 беше 16. издание на Ватенфал Класик, едновневна велосипедска трка. Се одржа на 21 август 2011, на растојание од 215 километри, почнувајќи и завршувајќи во Хамбург, Германија. Тоа беше 22. настан во сезоната на Светската турнеја.

Ватенфал Класик
Светска турнеја на UCI 2011, трка 22 од 27
Боасон Хаген ја прославува неговата победа
Детали за трката
Date 21 август
Растојание 215 км
Време 4ч 49' 40" (27,67 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Едвалд Боасон Хаген (НОР) (Тим Скај)
Втор  Гералд Чолек (ГЕР) (Квик Степ)
Трет  Борут Божич (СЛО) (Вакансолел-ДКМ)
2010
2012

Свеж од неговата победа на Енеко Тур една недела пред Класик, возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген – кој, во 2010, беше втор по Тајлер Фарар, кој избра да се натпреварува во конкурентната Вуелта а Еспања во 2011 – ја однесе победата во завршниот спринт од голема група на возачи.[1] Боасон Хаген нападна на 250 метри пред крајот,[2] и го помина Гералд Чолек, кој го зема второто место за Квик Степ, додека Борут Божич го комплетираше подиумот за Вакансолел-ДКМ.[3]

Резултати уреди

[4]

Место Велосипедист Тим Време Светска турнеја на UCI
Бодови[5]
1   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 4ч 49' 40" 80
2   Гералд Чолек (ГЕР) Квик Степ и.в. 60
3   Борут Божич (СЛО) Вакансолел-ДКМ и.в. 50
4   Симоне Понци (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в. 40
5   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в. 30
6   Јирген Рулантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в. 22
7   Сајмон Кларк (АВС) Астана и.в. 14
8   Мануел Антонио Кардосо (ПОР) Тим РадиоШек и.в. 10
9   Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД и.в. 6
10   Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Сервело и.в. 2

Наводи уреди

  1. „Боасон Хаген победи на Ватенфал Класик“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 21 август 2011. Посетено на 22 август 2011.[мртва врска]
  2. Тарнер, Џонатан (21 август 2011). „Боасон Хаген ги победи соперниците“. Sky Sports. British Sky Broadcasting. Посетено на 22 август 2011.
  3. Галагер, Брендан (21 август 2011). „Тим Скај победи и на Вуелта а Еспања и на Ватенфал Класик во Хамбург“. The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на 22 август 2011.
  4. „Боасон Хаген победи на Ватенфал“. Cycling News. Future Publishing Limited. 21 август 2011. Посетено на 22 август 2011.
  5. „Бодовна поделба“. Архивирано од изворникот на 2014-07-12. Посетено на 2011-09-03.