Фудбалска репрезентација на Македонија под 21 година

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година е фудбалска репрезентаација на Република Македонија за играчи на возраст до 21 година кој е раководен од страна на Фудбалската федерација на Македонија.

Фудбалска репрезентација на Македонија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Црвени лавови
СојузФудбалска Федерација
на Македонија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторМакедонија Благоја Милевски
ФИФА кодМКД
Домашни бои
Гостински бои

Селектори уреди

Состав уреди

Моментален состав уреди

Состав именуван за Европското првенство 2017.[1]
Настапи и голови до 28 март година по натпреварот против Бугарија.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Игор Алексовски 24 февруари 1995(1995-02-24)(29 г.) 11 0   Вардар
12 ГМ Дамјан Шишковски 18 март 1995(1995-03-18)(29 г.) 6 0   Работнички
13 ГМ Филип Илиќ 26 јануари 1997(1997-01-26)(27 г.) 0 0   Гандзасар
5 ОД Ѓоко Зајков 10 февруари 1995(1995-02-10)(29 г.) 21 1   Шарлероа
14 ОД Дарко Велковски 21 јуни 1995(1995-06-21)(28 г.) 20 2   Вардар
19 ОД Бесир Демири 1 август 1994(1994-08-01)(29 г.) 14 1   Вардар
4 ОД Висар Муслиу 13 ноември 1994(1994-11-13)(29 г.) 11 0   Вардар
21 ОД Мевлан Мурати 5 март 1994(1994-03-05)(30 г.) 10 0   Шкендија
15 ОД Егзон Бејтулаи 7 јануари 1994(1994-01-07)(30 г.) 6 0   Шкендија
6 ОД Алекса Амановиќ 24 октомври 1996(1996-10-24)(27 г.) 3 0   Јавор
3 ОД Јован Попзлатанов 6 јули 1996(1996-07-06)(27 г.) 3 0   Пелистер
10 СР Давид Бабунски 1 март 1994(1994-03-01)(30 г.) 24 5   Јокохама Ф. Маринос (К)
8 СР Бобан Николов 28 јули 1994(1994-07-28)(29 г.) 21 2   Вардар
11 СР Даниел Аврамовски 20 февруари 1995(1995-02-20)(29 г.) 14 0   Олимпија
17 СР Кире Маркоски 20 мај 1995(1995-05-20)(29 г.) 13 5   Работнички
7 СР Енис Барди 2 јули 1995(1995-07-02)(28 г.) 11 2   Ујпешт
20 СР Тихомир Костадинов 4 март 1996(1996-03-04)(28 г.) 10 0   ВиОн
2 СР Елиф Елмас 27 септември 1999(1999-09-27)(24 г.) 3 1   Работнички
22 СР Никола Ѓорѓев 22 август 1997(1997-08-22)(26 г.) 2 0   Грасхопер
9 НП Марјан Радески 10 февруари 1995(1995-02-10)(29 г.) 18 4   Шкендија
18 НП Виктор Ангелов 27 март 1994(1994-03-27)(30 г.) 13 3   Ујпешт
23 НП Филип Пивковски 31 јануари 1994(1994-01-31)(30 г.) 10 1   Ландскруна
16 НП Петар Петковски 3 јануари 1997(1997-01-03)(27 г.) 5 1   Вардар

Останати играчи уреди

Играчи кои биле именувани во составот во последните 12 месеци.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Сенад Мујовиќ 26 мај 1997(1997-05-26)(27 г.) 1 0   Баден
22 ГМ Беким Реџепи 27 октомври 1996(1996-10-27)(27 г.) 0 0   Тетекс
4 ОД Константин Чешмеџиев 29 јануари 1996(1996-01-29)(28 г.) 2 1   Македонија Ѓ.П.
21 ОД Дин Аломеровиќ 29 јуни 1997(1997-06-29)(26 г.) 2 0   Македонија Ѓ.П.
3 ОД Алекс Симовски 22 февруари 1996(1996-02-22)(28 г.) 2 0   Аркрополис
23 ОД Давид Атанаскоски 21 октомври 1996(1996-10-21)(27 г.) 1 0   Академија Пандев
13 ОД Филип Стојановски 1 декември 1996(1996-12-01)(27 г.) 1 0   Аполонија
5 ОД Стефан Костов 31 октомври 1996(1996-10-31)(27 г.) 0 0   Брегалница
16 ОД Бесарт Кривањева 28 февруари 1996(1996-02-28)(28 г.) 0 0   Шкупи
3 СР Никола Кулески 7 мај 1996(1996-05-07)(28 г.) 3 0   Сиднеј младинци
18 СР Давор Здравковски 20 март 1998(1998-03-20)(26 г.) 2 0   Македонија Ѓ.П.
11 СР Бенјамин Демир 16 мај 1996(1996-05-16)(28 г.) 2 0   Работнички
8 СР Енур Тотре 20 октомври 1996(1996-10-20)(27 г.) 2 0   Шкендија
15 СР Стефан Јевтовски 2 септември 1997(1997-09-02)(26 г.) 1 0   Локомотив Пловдив
16 СР Кристијан Филиповски 2 октомври 1996(1996-10-02)(27 г.) 1 0   Силекс
19 НП Доријан Бабунски 29 август 1996(1996-08-29)(27 г.) 7 0   Радомље
7 НП Емил Абаз 17 јануари 1998(1998-01-17)(26 г.) 1 0   Спартак Суботица
17 НП Ремзифаик Селмани 5 мај 1997(1997-05-05)(27 г.) 1 0   Ренова

Неодамнешни и следни натпревари уреди

Генерација 1994+ уреди

Датум Место Противник Резултат Стрелци за Македонија Извештај
Квалификации за УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2017
11 јуни 2015 Водафонвелурин, Рејкјавик, Исланд   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ISL година |]] 0–3 UEFA.com
5 септември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под UKR година |]] 1–0 Радески   90+3' UEFA.com
13 октомври 2015 Мурнвју Парк, Лурган, Северна Ирска   [[Фудбалска репрезентација на 21 под NIR година |]] 2–1 Бабунски   46', Маркоски   85' UEFA.com
15 ноември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под FRA година |]] 2–2 Ангелов   19', Радески   40' UEFA.com
24 март 2016 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ISL година |]] 0–0 UEFA.com
28 март 2016 ММАрена, Ле Ман, Франција   [[Фудбалска репрезентација на 21 под FRA година |]] 1–1 Ангелов   15' UEFA.com
27 мај 2016 Стадион Лобановски, Киев, Украина   [[Фудбалска репрезентација на 21 под UKR година |]] 2–0 Радески   18', Демири   56' UEFA.com
2 септември 2016 Стадион Тајнкасл, Единбург, Шкотска   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SCO година |]] 1–0 Маркоски   18' UEFA.com
6 септември 2016 Арена Филип II, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под NIR година |]] 2–0 Доерти   37' (а.г.), Маркоски   85' UEFA.com
11 октомври 2016 Арена Филип II, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SCO година |]] 2–0 Маркоски   18', Барди   22' UEFA.com
УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2017
17 јуни 2017 Стадион ГОСиР, Гдиња, Полска   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ESP година |]]
20 јуни 2017 Стадион Здзислав Кшишковјак, Бидгошч, Полска   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
23 јуни 2017 Стадион ГОСиР, Гдиња, Полска   [[Фудбалска репрезентација на 21 под POR година |]]
Пријателски натпревари
13 октомври 2014 Арена Филип II, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ROM година |]] 2–1 Бабунски   30', Барди   62' FFM.mk
16 ноември 2014 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под MNE година |]] 1–0 Зајков   38' FFM.mk
30 март 2015 Арена Петрол, Цеље, Словенија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SVN година |]] 1–1 Пивковски   42' FFM.mk
5 септември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   Австралија под 23 г. 3–1 Имери   3', Ангелов   41', Петковски   63' FFM.mk
28 март 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под BUL година |]] 1–0 Радески   44' FFM.mk

Генерација 1996+ уреди

Датум Место Противник Резултат Стрелци за Македонија Извештај
Квалификации за УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2019
5 септември 2017 Ереван, Ерменија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ARM година |]]
6 октомври 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
10 октомври 2017 Стадион Викторија, Гибралтар   Гибралтар
14 ноември 2017 Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под AUT година |]]
23 март 2018 Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под RUS година |]]
27 март 2018 Австрија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под AUT година |]]
7 септември 2018 Србија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
11 септември 2018 Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под ARM година |]]
12 октомври 2018 Русија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под RUS година |]]
16 октомври 2018 Скопје, Македонија   Гибралтар
Пријателски натпревари
1 јуни 2016 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под BLR година |]] 1–1 Маркоски   50' FFM.mk
24 март 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија   [[Фудбалска репрезентација на 21 под MNE година |]] 2–0 Елмас   31', Чешмеџиев   74' (пен..) FFM.mk

Квалификации за ЕП 2017 уреди

Фудбалската репрезентација успеала да се пласира на Европското првенство закажано за 2017 со победата над Шкотската репрезентација на 11 октомври 2016.[2]

Погледни уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. FFM official website
  2. „Македонија има нови херои, храбрите момчиња се пласираа на Европско првенство!“. Архивирано од изворникот на 2016-10-14. Посетено на 2016-10-12.