Виктор Ангелов

фудбалер од Македонија

Виктор Ангелов (р. 27 март 1994 во Дортмунд) — македонски фудбалер, напаѓач на Ујпешт[1] и на македонската репрезентација.

Виктор Ангелов
Лични податоци
Роден на 27 март 1994 (1994-03-27) (28 г.)
Роден во Дортмунд, Германија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Ујпешт Ујпешт
Број 17
Младинска кариера
2009 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
2010–2011 Работнички Работнички
2010–2011Шалке 04 Шалке 04
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013
2013
2013–2015
2016–
Работнички Работнички
Тетекс Тетекс
Металург Скопје Металург Скопје
Ујпешт Ујпешт
34
2
58
28
(4)
(0)
(6)
(2)
Репрезентација
2010–2011 Македонија Македонија 18 12 (2)
2012–2013 Македонија Македонија 19 10 (2)
2014–2017 Македонија Македонија 21 15 (3)
2015- Македонија Македонија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 ноември 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 ноември 2017

НаводиУреди

  1. „Виктор Ангелов“. Soccerway.

Надворешни врскиУреди