ФК Шкендија Тетово

(Пренасочено од ФК Шкендија)


ФК Шкендија (албански: KF Shkëndija, во превод: Искра) — фудбалски клуб од Тетово, Македонија, создаден на 27 август 1979 година.[1] Моментално игра во Првата македонска фудбалска лига. Своите натпревари ги игра на Еколог Арена во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоните 2010/11, 2017/2018,2018/2019 и 2020/2021, и на Купот на Македонија во 2015/16 и 2017/18.

ФК Шкендија
Целосно имеФудбалски Клуб Шкендија
ПрекариKuq e Zi (Црвено-црните)
Основан27 август 1979; пред 44 години (1979-08-27)
СтадионЕколог Арена
(Капацитет: 15,000)
СопственикEcolog International
ПретседателВисар Беџети
МенаџерЕрнест Ѓока
ЛигаПрва македонска лига
2023/242. од 12 места
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Наводи

уреди
  1. „На тетовци не им е до славење: Шкендија вчера наполни 40 години…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 август 2019. Посетено на 14 септември 2019.

Надворешни врски

уреди