ФК Грасхопер

Грасхопер Цирих е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих.

Швајцарија Грасхопер
Целосно имеГрасхопер Клуб Цирих
Основан1 септември 1886
СтадионСтадион Лецигрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 25,000)
СопственикШвајцарија Стефан Анликер
ТренерГерманија Михаел Скибе
ЛигаШвајцарска Супер лига
2022/237., Супер лига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Клубот е основан од англискиот студент Том Е. Грифин на 1 септември 1886 и претставува најстар фудбалски клуб во Швајцарија. Со 27 наслови државен шампион и 19 освоени купови, Грасхопер е најуспешен швајцарски клуб. Покрај тоа, двапати го освојувал и Интертото купот.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на Лецигрунд стадионот кој има капацитет од 25.000 места. Најголеми соперници му се Цирих, со кој игра градско дерби и Базел. Бидејќи се работи за мултиспортски клуб покрај фудбалскиот, егзистираат уште веслачки, хокеарски, ракометен, тениски, карлингски и сквош клуб.

Бои и амблеми уреди

Официјалните бои на клубот се бела и сина ( ).

Титули уреди

1897-98, 1889-00, 1900-01, 1904-05, 1920-21, 1926-27, 1927-28, 1930-31, 1936-37, 1938-39,  
1941–42, 1942–43, 1944–45, 1951–52, 1955–56, 1970–71, 1977–78, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 
1989–90, 1990–91, 1994–95, 1995–96, 1997–98, 2000–01, 2002–03.

1925–26, 1926–27, 1931–32, 1933–34, 1936–37, 1937–38, 1939–40, 1940–41, 1941–42, 1942–43, 1945–46, 1951–52, 1955–56, 1982–83, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 2012–13.

      • Финалист (13) :

1927-1928, 1930-1931, 1932-1933, 1948-1949, 1952-1953, 1957-1958, 1962-1963, 1977-1978, 1992-1993, 1994-1995, 1998-1999, 2001-2002, 2003-2004.

1973, 1975.

1989.

2006, 2008.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди