Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година

Европското првенство во фудбал за играчи под 21 година е меѓународно фудбалско натпреварување за играчи под 21 година кое е под покровителство на УЕФА.

Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година
Cup of the UEFA Under 21 Championship.jpg
Основано1978
Број на екипи55 (квалификации)
12 (завршен турнир)
Актуелен шампионГерманија Германија
(2. титула)
Најмногу титулиИталија Италија
(5. титули)
Soccerball current event.svg ЕП за играчи под 21 година - 2019

На Европското првенство се натпреваруваат 12 репрезентации поделени во 3 групи по 4 екипи, а можат да играат сите земји членки на УЕФА кој ќе се квалификуваат. Квалификациите се играат во девет групи во кои победниците директно се квалификуваат на завршниот турнир, а четирите најдобро второпласирани репрезентации играат баражи помеѓу себе (два пара во два натпревари дома и гости) така што победниците во баражите исто така се пласираат на првенството. Само домаќинот (или домаќините) не игра квалификации и се квалификува директно на првенството. Натпреварувањето исто така служи како квалификациско за Олимписките игри.

Ово натпреварување постои уште од 1978 година, кога првенството бил променет од натпреварување за играчи под 23 години во натпреварување за играчи под 21 година. Првото Европско првенство за играчи под 21 година, било одржано во 1978. Актуелен првак е Германија која го освоила првенството во 2017 година одржано во Полска, а најуспешна репрезентација моментално е Италија со 5 титули.

РезултатиУреди

Првенство под 23 годиниУреди

Тоа било одиграно само трипати пред УЕФА да ја смени категоријата.

Година Домаќин Финале Број на екипи
Победник Резултат Вицешампион
1972
детали
  Москва
  Острава
 
Чехословачка
2 - 2
3 - 1
(5 - 3)
 
Советски Сојуз
8
1974
детали
  Дрезден
  Будимпешта
 
Унгарија
2 - 3
4 - 0
(6 - 3)
 
Источна Германија
8
1976
детали
  Будимпешта
  Москва
 
Советски Сојуз
1 - 1
2 - 1
(3 - 2)
 
Унгарија
8

Првенство под 21 годинаУреди

Од 1994 година, завршниот турнир се одржува во земја домаќин.

Година Домаќин Финале Број на екипи
Победник Резултат Вицешампион
1978
детали
  Хале
  Мостар
 
Југославија
1 - 0
4 - 4
(5 - 4)
 
Источна Германија
8
1980
детали
  Росток
  Москва
 
Советски Сојуз
0 - 0
1 - 0
(1 - 0)
 
Источна Германија
8
1982
детали
  Шефилд
  Бремен
 
Англија
3 - 1
2 - 3
(5 - 4)
 
Западна Германија
8
1984
детали
  Севиља
  Шефилд
 
Англија
1 - 0
2 - 0
(3 - 0)
 
Шпанија
8
1986
детали
  Рим
  Ваљадолид
 
Шпанија
1 - 2
2 - 1
(3 - 3)
(3 - 0)
пен.
 
Италија
8
1988
детали
  Атина
  Бесансон
 
Франција
0 - 0
3 - 0
(3 - 0)
 
Грција
8
1990
детали
  Сараево
  Бесансон
 
Советски Сојуз
4 - 2
3 - 1
(7 - 3)
 
Југославија
8
1992
детали
  Ферара
  Векшо
 
Италија
2 - 0
0 - 1
(2 - 1)
 
Шведска
8
1994
детали
  Франција  
Италија
1 - 0 прод. зг  
Португалија
8
1996
детали
  Шпанија  
Италија
1 - 1 прод.
(4 - 2) пен.
 
Шпанија
8
1998
детали
  Романија  
Шпанија
1 - 0  
Грција
8
2000
детали
  Словачка  
Италија
2 - 1  
Чешка
8
2002
детали
  Швајцарија  
Чешка
0 - 0 прод.
(3 - 1) пен.
 
Франција
8
2004
детали
  Германија  
Италија
3 - 0  
Србија и Црна Гора
8
2006
детали
  Португалија  
Холандија
3 - 0  
Украина
8
2007
детали
  Холандија  
Холандија
4 - 1  
Србија
8
2009
детали
  Шведска  
Германија
4 - 0  
Англија
8
2011
детали
  Данска  
Шпанија
2 - 0  
Швајцарија
8
2013
детали
  Израел  
Шпанија
4 - 2  
Италија
8
2015
детали
  Чешка  
Шведска
0 - 0 прод.
(4 - 3) пен.
 
Португалија
8
2017
детали
  Полска  
Германија
1 - 0  
Шпанија
12
2019
детали
  Италија
  Сан Марино
12

Успешност на репрезентациитеУреди

Ажурирано јуни 2019

Поз. Држава      
1   Италија 5 2 7
2   Шпанија 4 3 7
3   Англија 2 1 3
3   Германија 2 1 3
5   Советски Сојуз /   Русија 2 0 2
6   Холандија 2 0 2
7   Југославија 1 1 2
8   Франција 1 1 2
9   Чешка 1 1 2
10   Шведска 1 1 2

НаградиУреди

Најдобар играч на првенствотоУреди

Првенство Играч
1978   Вахид Халихоџиќ
1980   Анатолиј Демјаненко
1982   Руди Фелер
1984   Марк Хатели
1986   Маноло Санчис
1988   Лоран Блан
1990   Давор Шукер
1992   Ренато Бусо
1994   Луис Фиго
1996   Фабио Канаваро
1998   Франсеск Арнау
2000   Андреја Пирло
2002   Петр Чех
2004   Алберто Џилардино
2006   Клас-Јан Хунтелар
2007   Ројстон Дренте
2009   Маркус Берг
2011   Хуан Мата
2013   Тијаго Алкантара
2015   Вилијам Карваљо
2017   Дани Себаљос

Златна копачкаУреди

Првенство Играч Гол
2000   Андреја Пирло 3
2002   Масимо Макароне 3
2004   Алберто Џилардино 4
2006   Клас-Јан Хунтелар 4
2006   Мацео Ригтерс 4
2009   Маркус Берг 7
2011   Адријан Лопес 5
2013   Алваро Мората 4
2015   Јан Климент 3
2017   Саул Њигес 5

Надворешни врскиУреди