ФК Шефилд Венздеј

Шефилд Венздеј (англиски: Sheffield Wednesday FC) е фудбалски клуб од градот Шефилд, Англија.

ФК Шефилд Венздеј
Sheffield Wednesday
Целосно имеSheffield Wednesday Football Club
ПрекариБувови
Основан1867 како The Wednesday
СтадионХилсборо Стадион
Шефилд, Англија
(Капацитет: 39,732)
ПретседателСрбијаМилан Мандариќ
МенаџерАнглијаДејв Џонс
ЛигаЛига на шампиони
2018/1912-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Тимот се натпреварува во Лигата на шампиони - второто ниво на англискиот клупски фудбал. Неговиот најлут суперник е градскиот конкурент ФК Шефилд Јунајтед.

Шефилд Вендздеј е еден од најстарите фудбалски клубови во светот, основан во 1867 година.

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Крис Киркланд
2   ОД Луис Бакстон
3   ОД Реда Џонсон
4   ОД Ентони Гарднер
5   ОД Мартин Тејлор (К)
6   СР Жозе Семедо
7   СР Микал Антонио
8   СР Крис Лајнес
9   НП Гери Мејдин
10   НП Крис МекГваер
11   СР Џермејн Џонсон
12   НП Крис О'Грејди
13   ГМ Арон Џејмисон
Бр. Позиција Играч
14   ОД Џо Маток
15   НП Родри
16   СР Рис МекКејб
17   НП Нејц Печник
18   СР Дени Мајор
19   ОД Марк Биверс
20   ОД Киеран Ли
21   СР Пол Кори
23   НП Џеј Бутројд
24   СР Рос Баркли
26   ОД Даниел Џонс
32   ОД Мигел Лера
43   ГМ Стивен Бајвотер

Надворешни врскиУреди