ФК Јувентус сезона 2012-2013

(Пренасочено од ФК Јувентус сезона 2012-13)

Сезоната 2012-13 за фудбалскиот клуб Јувентус била 115 од неговото основање и шеста последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Јувентус Јувентус
сезона 2012–2013
СопственикИталија Андреа Ањели
ТренерИталија Антонио Конте
Серија АСкудето 1-ви
(29. титула)
Суперкуп на ИталијаСуперкуп на Италија шампиони
(5. титула)
Куп на Италијаполуфинале
Лига на шампионичетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:
Чиле Артуро Видал
Црна Гора Мирко Вучиниќ (10)
Вкупно:
Чиле Артуро Видал (15)
Домакин
Гост
фinco
Трети

ДресовиУреди

Спортска опрема: Најк
Главен спонзор: Jeep

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Домашен
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Домашен алт.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Домашен алт. 2º
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гостински
 
 
 
фinco
 
 
 
 
 
Трет
 
 
 
фinco
 
 
 
 
 
Трет алт.
 
 
 
фinco
 
 
 
 
 
Трет алт. 2º

Преглед на сезонатаУреди

Клубот ја започнал сезоната со истиот стручен штаб како и минатата сезона. Пред почетокот на сезоната тренерот на клубот Антонио Конте, бил обвинет за местење на натпревари во периодот додека ја водел екипата на Сиена и му била изречена суспензија од стартот на првенството до 5 декември 2012. За тоа време неговата улога ја вршеле неговите помошници Масимо Карера и Анџело Алесио. Клубот ја започнал сезоната со титула во Суперкупот на Италија, каде го победиле Наполи со 4-2 по прдолженија.[1] Сезоната во Серија А, Јувентус ја започнал на 25 август, кога на домашен терен ја победиле Парма со 2-0. На 5 мај 2013, Јувентус математички ја осигурал својата 29-та титула првак на Италија, откако го победиле Палермо со 1-0 во Торино со голот на Артуро Видал од пенал во 59-тата минута од натпреварот.[2]

Јувентус се натпреварувал и во Лигата на шампионите во оваа сезона и завршил како прв во групата Е пред Шахтар Донецк бранителот на титулата Челзи и Нордсјеланд. Во осминафиналето го елиминирале шкотски Селтик, со вкупен резултат од 5-0, пред во четвртфиналето да загубат од подоцнежниот шампион Баерн Минхен со вкупни 4-0.

Во италијанскиот куп Јувентус е елиминиран во полуфиналето од Лацио со вкупен резултат 3-2.

СоставУреди

Сите овие играчи со исклучок на четвртиот голман Лаурентиу Бранеску, играле барем во еден натпревар од Серија А во оваа сезона.


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џанлујџи Буфон (капитен)
2   ОД Лусио
3   ОД Џорџо Кјелини
4   ОД Мартин Касерес
6   СР Пол Погба
7   СР Симоне Пепе
8   СР Клаудио Маркизио
9   НП Мирко Вучиниќ
11   ОД Паоло де Чеље
12   НП Себастијан Џовинко
13   ОД Федерико Пелузо
15   ОД Андреа Барцалји
17   НП Никлас Бентнер
18   НП Николас Анелка
19   ОД Леонардо Бонучи
Бр. Позиција Играч
20   СР Симоне Падоин
21   СР Андреа Пирло
22   СР Квадво Асамоа
23   СР Артуро Видал
24   СР Емануеле Џакерини
26   ОД Стефан Лихтштајнер
27   НП Фабио Кваљарела
30   ГМ Марко Сторари
31   ГМ Лаурентиу Бранеску
32   НП Алесандро Матри
33   СР Маурисио Исла
34   ГМ Рубињо
35   НП Стефано Белтраме
39   СР Лука Мароне

играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Серија АУреди

  Главна статија: „Серија А 2012-13.

Завршна табелаУреди

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1   Јувентус (C) 38 27 6 5 71 24 +47 87 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Групна фаза
2   Наполи 38 23 9 6 73 36 +37 78
3   Милан 38 21 9 8 67 39 +28 72 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Плеј-оф рунда
4   Фјорентина 38 21 7 10 72 44 +28 70 Лига Европа 2013–14 Плеј-оф рунда
5   Удинезе 38 18 12 8 59 45 +14 66 Лига Европа 2013–14 Трета рунда квалификации
6   Рома 38 18 8 12 71 56 +15 62
7   Лацио 38 18 7 13 51 42 +9 61 Лига Европа 2013–14 Групна фаза 1
8   Катанија 38 15 11 12 50 46 +4 56
9   Интер 38 16 6 16 55 57 −2 54
10   Парма 38 13 10 15 45 46 −1 49
11   Каљари 38 12 11 15 43 55 −12 47
12   Кјево 38 12 9 17 37 52 −15 45
13   Болоња 38 11 11 16 46 52 −6 44
14   Сампдорија 38 11 10 17 43 51 −8 0422
15   Аталанта 38 11 9 18 39 56 −17 0403
16   Торино 38 8 16 14 46 55 −9 0392
17   Џенова 38 8 14 16 38 52 −14 38
18   Палермо (R) 38 6 14 18 34 54 −20 32 Серија Б
19   Сиена (R) 38 9 9 20 36 57 −21 0304
20   Пескара (R) 38 6 4 28 27 84 −57 22

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1. бодови; 2. Бодови во меѓусебните натпревари; 3. гол разлика во меѓусебните натпревари; 4. гол разлика; 5. број на постигнати голови; 6th public draw.
(Меѓусебните дуели се применуваат само кај клубови со ист број на бодови еднократно сите натпревари помеѓу споменатите клубови кој ги одиграле меѓусебе)[3].
1Лацио се квалификува за Лига Европа како победник на Италијанскиот куп.
2На Сампдорија и Торино им беше одземен по еден бод заради вклученост во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[4][5]
3На Аталанта и беа одземени 2 поена поради вклученоста во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12..[6][7]
4На Сиена и беа одземени 6 бода поради учество во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[4]
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

НатпревариУреди

Куп на ИталијаУреди

Суперкуп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Суперкуп на Италија 2012.

Лига на шампиониУреди

  Главна статија: „Лига на Шампиони 2012/13.

Групна фазаУреди

  Главна статија: „Лига на шампиони 2012/13#Група Е.
Група Е
Тим Оди Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
  Јувентус 6 3 3 0 12 4 +8 12
  Шахтар Доњецк 6 3 1 2 12 8 +4 10
  Челзи 6 3 1 2 16 10 +6 10
  Нордсјеланд 6 0 1 5 4 22 −18 1

Нокаут фазаУреди

ОсминафиналеУреди
ЧетвртфиналеУреди

Најдобри стрелциУреди

R Играч Серија А Лига на шампиони Coppa Italia Суперкуп на Италија Вкупно
1   Артуро Видал 10 3 1 1 15
2   Мирко Вучиниќ 10 2 1 1 14
3   Фабио Кваљарела 8 4 0 0 12
4   Себастијан Џовинко 7 2 2 0 11
5   Алесандро Матри 8 2 0 0 8
6   Клаудио Маркизио 6 2 0 0 8
7   Пол Погба 5 0 0 0 5
  Андреа Пирло 5 0 0 0 5
9   Стефан Лихтштајнер 4 0 0 0 4
10   Емануеле Џакерини 3 0 0 0 3
  Квадво Асамоа 2 0 0 1 3

НаводиУреди

 1. Суперкуп на Италија 2012:Јувентус - Наполи 4-2
 2. Погодокот на Видал од пенал го осигура насловот.
 3. "Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013" (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Посетено на 20 February 2013.
 4. 4,0 4,1 "No al Patteggiamento per Conte, – 6 il Siena, Grosseto rischia LegaPro". FIGC (италијански). 1 August 2012. Посетено на 2 August 2012.
 5. "Scommesse: Patteggiano 2 club,7 Tesserati". Corriere dello Sport (италијански). 1 August 2012. Посетено на 5 August 2012.
 6. "Disciplinare, accolte le istanze di patteggiamento d 7 club e 16 tesserati". FIGC (италијански). 31 May 2012. Посетено на 1 June 2012.
 7. "Sentenze CGF: Parzialmente accolti 7 ricorsi. Annullato il -2 al Pescara". FIGC (италијански). 6 July 2012. Посетено на 10 July 2012.
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 8,12 8,13 8,14 8,15 8,16 8,17 8,18 8,19 8,20 8,21 8,22 8,23 8,24 8,25 8,26 8,27 8,28 8,29 8,30 8,31 8,32 8,33 8,34 8,35 "Attendance Statistics of Serie A 2012-2013". Stadiapostcards.com. Посетено на 16 September 2012.
 9. "Cagliari - Juventus". juventus.com. Посетено на 19 December 2012.
 10. "Coppa Italia, Round of 16, Juventus - Cagliari" (италијански). Посетено на 12 December 2012.
 11. "Coppa Italia, Quarter-final, Juventus - Milan" (италијански). Посетено на 9 January 2013.
 12. "Semi Final – 1st Leg, Juventus - Lazio". Посетено на 22 January 2013.
 13. "Semi Final – 2nd Leg, Lazio - Juventus" (италијански). Посетено на 29 January 2013.
 14. "Челзи - Јувентус 2-2" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 September 2012. Посетено на 19 September 2012.
 15. "Јувентус - Шахтар 1-1" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 October 2012. Посетено на 2 October 2012.
 16. "Нордсјеланд - Јувентус 1-1" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 October 2012. Посетено на 23 October 2012.
 17. "Јувентус - Нордсјеланд 4-0". FlashScore.com. 7 November 2012. Посетено на 7 November 2012.
 18. "Јувентус - Челзи 3-0" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 November 2012. Посетено на 20 November 2012.
 19. "Шахтар Доњецк - Јувентус 0-1" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 December 2012. Посетено на 5 December 2012.
 20. "Селтик - Јувентус 0-3" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 12 февруари 2013.
 21. "Јувентус - Селтик 2-0" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 22. "Баерн Минхен-Јувентус 2-0" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 април 2013.