УЕФА Лига на шампиони 2012/13 - нокаут фаза

Нокаут фазата во сезоната 2012-13 од Лигата на шампионите започнала на 12 февруари 2013 и ќе заврши на 25 мај 2013 година со одигрувањето на финалето на Вембли во Лондон, Англија.

Рунди на натпреварување и датуми на ждрепкаУреди

Рунда Дата на ждребање Прв натпревар Втор натпревар
Осминафинале 20 декември 2012, 11:30 12–13 & 19–20 февруари 2013 5–6 & 12–13 март 2013
Четвртфинале 15 март 2013, 12:00 2–3 април 2013 9–10 април 2013
Полуфинале 12 април 2013, 12:00 23–24 април 2013 30 април – 1 мај 2013
Финале 25 мај 2013 на Вембли, Лондон

ФорматУреди

Нокаут фазата вклучува шеснаесет тимови кој завршиле на првите две позиции од нивните групи во групната фаза.

Секоја рунда во нокаут фазата, со исклучок на финалето, се игра во два натпревари, така што секој тим игра по еден натпревар на домашен терен. Тимот кој има повисок вкупен резултат во текот на двата натпревари проаѓа во следната рунда. Во случај кога збирниот резултат е еднаков, се применува правилото гол во гости, односно тим кој постигнал повеќе голови далеку од дома во текот на два натпревари напредува понатаму. Ако двата натпревари завршат со идентичен резултат, тогаш се играат продолженија од двапати по 15 минути. Правилото гол во гости исто така важи и во продолженијата. Ако не бидат постигнати голови во текот на екстра времето, дуелот ќе биде одлучен на пенали. Во финалето, на турнирот се игра само еден натпревар. Ако резултатот во финалето биде нерешен, дополнително време се игра, проследено со пенали ако е потребно.

Квалификувани тимовиУреди

Легенда
Носители во осминафиналната ждрепка
Неносители во осминафиналната ждрепка
Group Winners Runners-up
A   Париз Сент-Жермен   Порто
B   Шалке 04   Арсенал
C   Малага   Милан
D   Борусија Дортмунд   Реал Мадрид
E   Јувентус   Шахтар Доњецк
F   Бајерн Минхен   Валенсија
G   Барселона   Селтик
H   Манчестер Јунајтед   Галатасарај

ОсминафиналеУреди

Првите натпревари беа одиграни на 12, 13, 19 и 20 февруари, а вторите натпревари се одиграа на 5, 6, 12 и 13 март 2013.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Галатасарај   4–3   Шалке 04 1–1 3–2
Селтик   0–5   Јувентус 0–3 0–2
Арсенал   3–3 (г.г.)   Бајерн Минхен 1–3 2–0
Шахтар Доњецк   2–5   Ворусија Дортмунд 2–2 0–3
Милан   2–4   Барселона 2–0 0–4
Реал Мадрид   3–2   Манчестер Јунајтед 1–1 2–1
Валенсија   2–3   Париз Сент-Жермен 1–2 1–1
Порто   1–2   Малага 1–0 0–2

Први натпревариУреди

12 февруари 2013
20:45
Селтик   0–3   Јувентус Селтик Парк, Глазгов
Гледачи: 57,917[1]
Судија: Алберто Ундриано Маленко (Шпанија)
Извештај Матри   3'
Маркизио   77'
Вучиниќ   83'

12 февруари 2013
20:45
Валенсија   1–2   Париз Сент-Жермен Местаља, Валенсија
Гледачи: 36,000[2]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Рами   90' Извештај Лавеци   10'
Пасторе   43'

13 февруари 2013
20:45
Шахтар Доњецк   2–2   Борусија Дортмунд Донбас Арена, Доњецк
Гледачи: 49,050[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Срна   31'
Дагалс Коста   68'
Report Левандовски   41'
Хумелс   87'

13 февруари 2013
20:45
Real Madrid   1–1   Манчестер Јунајтед Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 79,429[4]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Роналдо   30' Извештај Велбек   20'

19 февруари 2013
20:45
Порто   1–0   Малага Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 42,209[5]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Мутињо   56' Извештај

19 февруари 2013
20:45
Арсенал   1–3   Бајерн Минхен Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,974[6]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Подолски   55' Report Крос   7'
Милер   21'
Манџукиќ   77'

20 февруари 2013
20:45
Галатасарај   1–1   Шалке 04 Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 50,734[7]
Судија: Вили Колум (Шкотска)
Б. Јилмаз   12' Извештај Џонс   45'

20 февруари 2013
20:45
Милан   2–0   Барселона Сан Сиро, Милано
Гледачи: 79,532[8]
Судија: Крег Томсон (Шкотска)
Боатенг   57'
Мунтари   81'
Ивештај

Втори натпревариУреди

5 март 2013
20:45
Манчестер Јунајтед   1–2   Реал Мадрид Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,959[9]
Судија: Ч.Чакир (Турција)
Рамос   48' (o.g.) Извештај Модриќ   66'
Роналдо   69'

Реал Мадрид победил со 3–2 вкупен резултат.


5 март 2013
20:45
Борусија Дортмунд   3–0   Шахтар Доњецк Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,413[10]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Сантана   31'
Геце   37'
Блашчиковски   59'
Извештај

Борусија Дортмунд победиле со 5–2 вкупен резултат.


6 март 2013
20:45
Париз Сент-Жермен   1–1   Валенсија Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 44,867[11]
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Лавеци   66' Извештај Жонас   55'

Париз Сент-Жермен победил со 3–2 вкупен резултат.


6 март 2013
20:45
Јувентус   2–0   Селтик Јувентус Стадион, Торино
Гледачи: 39,011[12]
Судија: Фират Ајдинуш (Турција)
Матри   24'
Кваљарела   65'
Извештај

Јувентус победил со 5–0 вкупен резултат.


12 March 2013
20:45
Schalke 04   2–3   Galatasaray Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Гледачи: 54,142[13]
Судија: Jonas Eriksson (Sweden)
Neustädter   17'
Bastos   63'
Report Altıntop   37'
B. Yılmaz   42'
Bulut   90+5'

Galatasaray won 4–3 on aggregate.


12 March 2013
20:45
Barcelona   4–0   Milan Camp Nou, Barcelona
Гледачи: 94,944[14]
Судија: Viktor Kassai (Hungary)
Messi   5'40'
Villa   55'
Alba   90+2'
Report

Barcelona won 4–2 on aggregate.


13 March 2013
20:45
Málaga   2–0   Porto La Rosaleda, Málaga
Гледачи: 27,451[15]
Судија: Nicola Rizzoli (Italy)
Isco   43'
Santa Cruz   77'
Report

Malaga won 2–1 on aggregate.


13 март 2013
20:45
Бајерн Минхен   0–2   Арсенал Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[16]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Извештај Жиру   3'
Кошчиелни   86'

3–3 вкупен резултат. Бајерн Минхен оди понатаму поради правилото гол во гости.

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари беа одиграни на 2 и 3 април, а вторите на 9 и 10 април 2013 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Малага   2–3   Борусија Дортмунд 0–0 2–3
Реал Мадрид   5–3   Галатасарај 3–0 2–3
Париз Сент-Жермен   3–3 (гг)   Барселона 2–2 1–1
Бајерн Минхен   4–0   Јувентус 2–0 2–0

Први натпрвариУреди

2 април 2013
20:45
Париз Сент-Жермен   2–2   Барселона Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,336[17]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Ибрахимовиќ   79'
Матуиди   90+4'
Извештај Меси   38'
Чави   89' (пен..)

2 април 2013
20:45
Бајерн Минхен   2–0   Јувентус Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[18]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Алаба   1'
Милер   63'
Извештај

3 април 2013
20:45
Малага   0–0   Борусија Дортмунд Ла Росаледа, Малага
Гледачи: 28,548[19]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај

3 April 2013
20:45
Реал Мадрид   3–0   Галатасарај Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 76,462[20]
Судија: Свеин Одар Моен (Норвешка)
Роналдо   9'
Бензема   29'
Игуаин   73'
Извештај

Втори натпревариУреди

9 April 2013
20:45
Borussia Dortmund   3–2   Málaga Signal Iduna Park, Dortmund
Гледачи: 65,829[21]
Судија: Craig Thomson (Scotland)
Lewandowski   40'
Reus   90+1'
Santana   90+3'
Report Joaquín   25'
Eliseu   82'

Borussia Dortmund won 3–2 on aggregate.


9 April 2013
20:45
Galatasaray   3–2   Real Madrid Türk Telekom Arena, Istanbul
Гледачи: 49,975[22]
Судија: Stéphane Lannoy (France)
Eboué   57'
Sneijder   70'
Дрогба   72'
Report Ronaldo   7'90+2'

Real Madrid won 5–3 on aggregate.


10 April 2013
20:45
Barcelona   1–1   Paris Saint-Germain Camp Nou, Barcelona
Гледачи: 96,022[23]
Судија: Björn Kuipers (Netherlands)
Pedro   71' Report Пасторе   50'

3–3 on aggregate. Barcelona won on away goals.


10 април 2013
20:45
Јувентус   0–2   Бајерн Минхен Стадион Јувентус, Торино
Гледачи: 40,823[24]
Судија: Карлос П. Веласко (Шпанија)
Извештај Манџукиќ   64'
Пизаро   90+1'

Бајерн Минхен победил со вкупен резултат 4–0.

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари ќе се одиграат на 23 и 24 април, а реваншите се закажани за 30 април и 1 мај 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Бајерн Минхен   7-0   Барселона 4–0 3-0
Борусија Дортмунд   4-3   Реал Мадрид 4-1 0-2

Први натпревариУреди

23 април 2013
20:45
Бајерн Минхен   4–0   Барселона Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 68,000[25]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Милер   25'82'
Гомез   49'
Робен   73'
Извештај

24 април 2013
20:45
Борусија Дортмунд   4–1   Реал Мадрид Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,829[26]
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Роберт Левандовски   8'50'55'66' (пен..) Извештај Роналдо   43'

Втори натпревариУреди

30 април 2013
20:45
Реал Мадрид   2-0   Борусија Дортмунд Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 69,429[27]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Бензема   83'
Рамос   88'
Извештај

Борусија Дортмунд победила со вкупен резултат 4–3.


1 мај 2013
20:45
Барселона   0-3   Бајерн Минхен Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,877[28]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Извештај Робен   49'
Пике   72' (а.г.)
Милер   76'

Бајерн Минхен победил со вкупен резултат 7–0.

ФиналеУреди

Финалето беше одиграно на 25 мај 2013 на Стадионот Вембли во Лондон, Англија.

25 мај 2013
20:45
Борусија Дортмунд   1-2   Бајерн Минхен Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298[29]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Гундоган   68' (pen.) Извештај Манџукиќ   60'
Робен   89'

ReferencesУреди

 1. „Full Time Report – Celtic – Juventus“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 2. „Full Time Report – Valencia – Paris Saint-Germain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 3. „Full Time Report – Shakhtar Donetsk – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 4. „Full Time Report – Real Madrid – Manchester Uniteds“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 February 2013. Посетено на 13 February 2013.
 5. „Full Time Report – Porto – Málaga“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 February 2013. Посетено на 19 February 2013.
 6. „Full Time Report – Arsenal – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 February 2013. Посетено на 19 February 2013.
 7. „Full Time Report – Galatasaray – Schalke 04“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 February 2013. Посетено на 20 February 2013.
 8. „Full Time Report – Milan – Barcelona“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 February 2013. Посетено на 20 February 2013.
 9. „Full Time Report – Manchester United – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 March 2013. Посетено на 5 March 2013.
 10. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Shakhtar Donetsk“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 March 2013. Посетено на 5 March 2013.
 11. „Full Time Report – Paris Saint-Germain – Valencia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 12. „Full Time Report – Juventus – Celtic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 13. „Full Time Report – Schalke 04 – Galatasaray“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 14. „Full Time Report – Barcelona – Milan“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 March 2013. Посетено на 12 March 2013.
 15. „Full Time Report – Málaga – Porto“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 March 2013. Посетено на 13 March 2013.
 16. „Full Time Report – Bayern Munich – Arsenal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 March 2013. Посетено на 13 March 2013.
 17. „Full Time Report – Paris Saint-Germain – Barcelona“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 April 2013.
 18. „Full Time Report – Bayern Munich – Juventus“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 April 2013.
 19. „Full Time Report – Málaga – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 April 2013. Посетено на 3 April 2013.
 20. „Full Time Report – Real Madrid – Galatasaray“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 April 2013. Посетено на 3 April 2013.
 21. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Málaga“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 22. „Full Time Report – Galatasaray – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 23. „Full Time Report – Barcelona – Paris Saint-Germain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 April 2013. Посетено на 10 April 2013.
 24. „Full Time Report – Juventus – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 April 2013. Посетено на 10 April 2013.
 25. „Full Time Report – Bayern Munich – Barcelona“ (PDF). UEFA. Union of European Football Associations. 23 April 2013. Посетено на 23 April 2013.
 26. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 April 2013. Посетено на 24 April 2013.
 27. „Full Time Report – Real Madrid – Borussia Dortmund“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 30 April 2013. Посетено на 30 April 2013.
 28. „Full Time Report – Barcelona – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 May 2013. Посетено на 1 May 2013.
 29. „Full Time Report – Borussia Dortmund – Bayern Munich“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.

Надворешни врскиУреди