Координати: 48°00′32″N 37°48′15″E / 48.00889° N; 37.80417° E / 48.00889; 37.80417

Донецк (украински: Донецьк, (руски: Донецк), е град во Украина. Градот е административен центар на Донечка област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 965 800 жители.

Донецк
Знаме на Донецк
Знаме
Donetsk-Ukraine-map.png
Држава
Област
Украина
Донечка област
Основан1869
Население (2014)
 • Градско965 800
 • Метро2 000 000

КлимаУреди

ИсторијаУреди

ДемографијаУреди

РелигијаУреди

ХрамовиУреди

КултураУреди

СпортУреди

СообраќајУреди

АвтобусУреди

ТролејбусУреди

Железнички сообраќајУреди

ТуризамУреди

МузеиУреди

СтопанствоУреди

ОбразованиеУреди

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди