Отвори го главното мени

Координати: 48°00′32″N 37°48′15″E / 48.00889° СГШ; 37.80417° ИГД / 48.00889; 37.80417

Донецк
Знаме на Донецк
Знаме
Donetsk-Ukraine-map.png
Држава
Област
Украина
Донечка област
Основан1869
Население (2014)
 • Градско965 800
 • Метро2 000 000

Донецк (украински: Донецьк, (руски: Донецк), е град во Украина. Градот е административен центар на Донечка област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 965 800 жители.

КлимаУреди

ИсторијаУреди

ДемографијаУреди

РелигијаУреди

ХрамовиУреди

КултураУреди

СпортУреди

СообраќајУреди

АвтобусУреди

ТролејбусУреди

Железнички сообраќајУреди

ТуризамУреди

МузеиУреди

ЕкономијаУреди

ОбразованиеУреди

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди