Дениз Ајтекин

Дениз Ајтекин (турски: Deniz Aytekin; р. 21 јули 1978 во Нирнберг) — германски фудбалски судија со турско потекло кој што живее и работи во Оберасбах, Баварија.[2] Тој е судија на ТСВ Алтенберг од фудбалскиот сојуз на Баварија. Исто така тој е судија под знакот на ФИФА и е рангиран во групата на елитни судии на УЕФА.

Дениз Ајтекин
Deniz Aytekin referee.jpg
Ајтекин во 2015 година
Роден 21 јули 1978 (1978-07-21) (41 г.)
Нирнберг,  Германија[1]
Домашна
Години Лига Улога
2004– DFB судија
2006– 2. Бундеслига судија
2008– Бундеслига судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2011– ФИФА судија

Судиска кариераУреди

Ајтекин го судел својот прв натпревар во Бундес лигата на 27 септември 2008 година на натпреварот помеѓу Херта Берлин и ФК Енерџи Котбус во Берлин. Енерџи Котбус победи со 1–0, а Ајтакин додели 4 жолти картони, вклучувајќи го и жолтиот картон на голманот Герхард Тремел за задржување на време во 90-тата минута од натпреварот.

Приватен животУреди

Ајтакин живее во Оберасбах, Баварија и е интернет претприемач.

НаводиУреди

  1. „Deniz Aytekin – Ein Top-Schiri im Sommer“. Fussball-Kultur (германски). 1 јули 2009. конс. 18 април 2013. 
  2. Schiedsrichter Deniz Aytekin: Aus der Provinz ins Olympiastadion“, „Der Spiegel“, 10 август 2010 (посет. 27 февруари 2013 г).

Надворешни врскиУреди