Сојузни држави на САД

(Пренасочено од Сојузни држави од САД)

Сојузните држави на САД се вкупно педесет на број и заедно со округот Колумбија и атолот Палмира ги сочинуваат Соединетите Американски Држави. Секоја држава има свој гувернер кој управува со државата. За нивните имиња, видете Список на гувернери на САД. Подолу се дадени најважните податоци за секоја сојузна држава.

Сојузните држави на САД
Поштенски код Традиционален код Сојузна држава Главен град Најголем град
AL Ala. Алабама Монтгомери Бирмингем
AK AAA Алјаска Џуно Енкориџ
AZ Ariz. Аризона Финикс Финикс
AR Ark. Арканзас Литл Рок Литл Рок
CA Calif. Калифорнија Сакраменто Лос Анџелес
CO Colo. Колорадо Денвер Денвер
CT Conn. Конектикат Хартфорд Бриџпорт
DE Del. Делавер Довер Вилмингтон
FL Fla. Флорида Талахеси Џексонвил
GA Ga. Џорџија Атланта Атланта
HI Hawaii Хаваи Хонолулу Хонолулу
ID Idaho Ајдахо Бојси Бојси
IL Ill. Илиноис Спрингфилд Чикаго
IN Ind. Индијана Индијанаполис Индијанаполис
IA Ia. Ајова Де Мојн Де Мојн
KS Kan. или Kans. Канзас Топика Вичита
KY Ky. Кентаки Франкфорт Луизвил
LA La. Луизијана Батон Руж Њу Орлеанс
ME Maine Мејн Огаста Портланд
MD Md. Мериленд Анаполис Балтимор
MA Mass. Масачусетс Бостон Бостон
MI Mich. Мичиген Ленсинг Детроит
MN Minn. Минесота Сент Пол Минеаполис
MS Miss. Мисисипи Џексон Џексон
MO Mo. Мисури Џеферсон Сити Сент Луис
MT Mont. Монтана Хелена Билингс
NE Neb. Небраска Линколн Омаха
NV Nev. Невада Карсон Сити Лас Вегас
NH N.H. Њу Хемпшир Конкорд Манчестер
NJ N.J. Њу Џерси Трентон Њуарк
NM N.M. Ново Мексико Санта Фе Албакерки
NY N.Y. Њујорк Олбани Њујорк
NC N.C. Северна Каролина Рали Шарлот
ND N.D. или N.Dak. Северна Дакота Бизмарк Фарго
OH Ohio Охајо Колумбус Колумбус
OK Okla. Оклахома Оклахома Сити Оклахома Сити
OR Ore. или Oreg. Орегон Сејлем Портланд
PA Pa. или Penna. Пенсилванија Харисбург Филаделфија
RI R.I. Род Ајленд Провиденс Провиденс
SC S.C. Јужна Каролина Колумбија Колумбија
SD S.D. или S.Dak. Јужна Дакота Пјер Су Фолз
TN Tenn. Тенеси Нешвил Мемфис
TX Tex. или Texas Тексас Остин Хјустон
UT Utah Јута Солт Лејк Сити Солт Лејк Сити
VT Vt. Вермонт Монпелје Бурлингтон
VA Va. Вирџинија Ричмонд Вирџинија Бич
WA Wash. Вашингтон Олимпија Сиетл
WV W.Va. Западна Вирџинија Чарлстон Чарлстон
WI Wis. или Wisc. Висконсин Медисон Милвоки
WY Wyo. Вајоминг Шајен Шајен

Поврзано

уреди