Бојси

главен град на Ајдахо, САД


Бојзи (англиски: Boise) е град во САД во сојузната држава Ајдахо и нејзин главен град. Според мерењата направени во 2008 година, во градот живееле 205,314 жители.[1]

Бојзи
Boise
Собранието на Ајдахо во Бојзи
Собранието на Ајдахо во Бојзи
Собранието на Ајдахо во Бојзи
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Бојзи
  Boise
Основан 1863
Поштенски број 83701-83799
Повикувачки број 208
Официјална страница www.cityofboise.org
Управа
Земја САД
Географија
Површина 165,8 км²
Надморска височина 824 м
Население
Население 205.314 (587.689(2008) со целата околина) (2008)

Наводи

уреди
  1. „Boise City, Idaho“.

Надворешни врски

уреди