Довер (англиски: Dover) е главен град на американската сојузна држава Делавер. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 36,047 жители.[1]

Довер
Улицата Вест Локерман во центарот на Довер во 2001
Улицата Вест Локерман во центарот на Довер во 2001
Улицата Вест Локерман во центарот на Довер во 2001
Местоположба
Општи податоци
Име
- официјално
Довер
  Dover
Прекар Главен град уште од 1777 година
The State Capital since 1777
Прво доселување 1717
Основан 1683
Поштенски број 19901-19906
Повикувачки број 302
Управа
Земја САД
Сојузна држава Делавер
Округ Кент Каунти
Регион Делмарва
Градоначалник Карлетон Кари
Географија
Површина
- копно
- вода
58.8 км²
58 км2
1 км2
Надморска височина 11 м
Население
Население 36,047 (2010)
Густина 617 ж/км²

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди