Конкорд (Њу Хемпшир)

Конкорд (англиски: Concord) е главен град на американската сојузна држава Њу Хемпшир. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 42,695 жители.

Конкорд
Concord
Поглед кон зградата на владата на Њу Хемпшир во центарот на градот
Поглед кон зградата на владата на Њу Хемпшир во центарот на градот
Поглед кон зградата на владата на Њу Хемпшир во центарот на градот
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Конкорд
  Concord
Повикувачки број 603
Официјална страница www.concordnh.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Њу Хемпшир
Округ Меримак
Градоначалник Џим Баули
Географија
Површина
- копно
- вода
174.9 км²
166.5 км2
8.4 км2
Надморска височина 88 м
Население
Население 42,695 (2010)
Густина 244.1 ж/км²

Надворешни врски

уреди