Хонолулу (англиски и хавајски: Honolulu) — главен град на американската созјузна држава Хаваи. Градот има население од 371.657 жители (2000), додека целиот округ има 909.863 жители. На хавајски јазик, Хонолулу значи "заштитен залив" или "место за засолнување." Хонолулу е родниот град на американскиот претседател Барак Обама.

Хонолулу
Honolulu
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Знаме на ХонолулуАмблем на Хонолулу
Амблем
Прекар(и): Крстопат на Тихиот Океан, Заштитениот залив
(Crossroads of the Pacific, Sheltered Bay)
Гесло: Ha’aheo No ‘O Honolulu (Гордоста на Хонолулу)[1]
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Хонолулу is located in Hawaii
Хонолулу
Хонолулу
Location in Hawaii
Координати: 21°18′32″N 157°49′34″W / 21.30889° СГШ; 157.82611° ЗГД / 21.30889; -157.82611
Земја САД
ДржаваХаваи
ОкругХонолулу
Управа
 • ГрадоначалникМуфи Ханеман
Површина
 • ГрадскаПредлошка:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна222.0 км2
 • Вода50.1 км2
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „sea“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „sea“
}}
Sea Level 0 м
Население (2000)
 • Градско371,657
 • Метро909,863
Час. појасHawaii-Aleutian Standard Time (UTC-10)
Zip Code96801-96825
Повик. бр.808
FIPS code15-17000
GNIS feature ID0366212
Мреж. местоhttp://www.honolulu.gov/

Збратимени градови уреди

Хинолулу е збратимен со следниве градови:[2]

  Багио, Филипини   Баку, Азербејџан   Брујерес, Франција
  Хајнан, НР Кина   Хирошима, Јапонија   Хуе, Виетнам
  Момбаса, Кенија   Мумбаи, Индија   Наха, Јапонија
  Синтра, Португалија   Токио, Јапонија   Виган, Филипини
  Владивосток, Русија   Џунгшан, НР Кина   Сеул, Јужна Кореја
  Пуерто Принсеса, Филипини   Сан Хуан (САД)   Лаоаг, Филипини
  Каракас, Венецуела   Себу, Филипини   Фунчал, Португалија
  Инхеон, Јужна Кореја   Каосиунг, Тајван, Република Кина

Наводи уреди

  1. "Events, Official Web Site for The City and County of Honolulu." City and County of Honolulu. Accessed 14 октомври 2008.
  2. City and County of Honolulu: Sister Cities[мртва врска], Honolulu, 2008. Accessed 2009-02-08.

Надворешни врски уреди