Хартфорд (Конектикат)

Хартфорд (англиски: Hartford) е град во американската сојузна држава Конектикат и нејзин главен град. Според пописот извршен во 2006 година, во градот живееле 124,512 жители.[1] Градот е сместен во округот Хартфорд на брегот на реката Конектикат, северно од седиштето на државата. Според пописот во 200 година во градот живееле 121,578 жители, а според проценките од 2006 година во градот живееле 124,512 жители[1]. Хартфорд е трет по големина град во Конектикат веднаш по Бриџпорт и Њу Хевен

Хартфорд
Хартфорт
Хартфорт
Хартфорт
Местоположба
Општи податоци
Име Хартфорд
Прекари Главниот осигурувачки град на светот
The Insurance Capital of the World
Градот што чука како срцето
  The Heartbeat
Ѕвездата на Нова Англија што изгрева
  New England's Rising Star
Прво доселување 1784
Поштенски број 061xx
Повикувачки број 860
Официјална страница http://www.hartford.gov/
Управа
Земја САД
Сојузна држава Конектикат
Градоначалник Педро Сегара
Географија
Површина
- копно
- вода
46.5 км²
44.8 km
1.7 km
Надморска височина 18 м
Население
Население 124,512 (2006)
Густина 2,776 ж/км²

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Annual Estimates of the Population for All Incorporated Places in Connecticut“ (CSV). 2006 Population Estimates. U.S. Census Bureau, Population Division. 21 јуни 2006. Посетено на 28 јуни 2007.

СНадворешни врски

уреди