Енкориџ (англиски: Anchorage) е најголемиот град во сојузната држава Алјаска, САД. Енкориџ е пристаништен град со големо трговско и индустриско значење. Основан е во 1915 година. Сместен е на речиси еднаква географска должина со Стокхолм и Санкт Петербург. Населението во 2010 г. изнесувало околу 292.000 жители.

AЕнкориџ
Општина Енкориџ
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Знаме на AЕнкориџАмблем на AЕнкориџ
Амблем
Прекар(и): Градот на светлината и цвеќето
Гесло: Голем див живот
Локација во Алјаска
Локација во Алјаска
Координати: 61°13′N 149°54′W / 61.217° СГШ; 149.900° ЗГД / 61.217; -149.900
Држава САД
Американска држава Алјаска
ГрадЕнкориџ
Населен1914
Основан23 ноември 1920
Управа
 • ГрадоначалникДен Саливан
Површина
 • Градска50.990 км2
 • Земјишна44.150 км2
 • Вода6.830 км2
 • Градска2.040 км2
 • Метро68,149 км2
Население (Попис 2010)
 • Градско291.826
 • проц. од (2013)300.950
 • Густина661/км2
 • Градскo251,243
 • Метро396,142
Поштенски број99501–99524, 99529-99530, 99599
Мреж. местоCity of Anchorage

Познати личности

уреди
Починати во Енкориџ

Збратимени градови

уреди

Надворешни врски

уреди