Џексон (англиски: Jackson) е главен град на американската сојузна држава Мисисипи. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 173,514 жители.

Џексон
Jackson
Панорама на центарот на Џексон
Панорама на центарот на Џексон
Панорама на центарот на Џексон
Официјално знаме на Џексон
Знаме
Местоположба
Местоположба на Џексон
Местоположба на Џексон
Општи податоци
Име
- изворно
Џексон
  Jackson
Прекари Крстосниците на југот
Crossroads of the South
Град со душа
  City with soul
Прво доселување 1822
Поштенски број 39200-39299
Повикувачки број 601, 769
Официјална страница http://www.jacksonms.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Мисисипи
Окрузи Харви, Џонсон, Ранкин
Географија
Површина
- копно
- вода
276.7 км²
271.7 км2
5.0 км2
Надморска височина 85 м
Население
Население 173,514 (2010)
Густина 638.7/= ж/км²

Надворешни врски

уреди