Индијана (англиски: Indiana) е сојузна држава во САД. Таа се наоѓа во источниот дел од земјата, а главен град, кој воедно е и најголемиот град, е Индијанаполис.

Индијана
The State of Indiana
Знаме на Индијана Печат на Индијана
Знаме Печат
Прекар(и): The Hoosier State
Гесло: The Crossroads of America
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски
Главен град Индијанаполис
Најголем град Индијанаполис
Површина  38. место
 - Вкупно 94 321 км²
 - Широчина 225 км
 - Должина 435 км
 - % вода 1,5
 - Гео. ширина 37° 46′ N до 41° 46′ N
 - Гео. должина 84° 47′ W до 88° 6′ W
Население  15. место
 - Вкупно 6 080 485
 - Густина 65,46/км² (16. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хужер Хил[1]
383 м
 - Најниска точка Река Охајо[1]
98 м
Влез во сојузот  11 декември 1816 (19)
Гувернер Мич Даниелс (Р) (2004)
Сенатори Ричард Лугар (Р)
Еван Бејн (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки IN US-IN
Портал www.in.gov

Индијана како мотив во уметноста уреди

Белешки уреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 2007-12-23.
  2. The Roches – The Roches (пристапено на 10.10.2023)

Координати: 40° СГШ 86° ЗГД