Медисон (Висконсин)


Медисон (англиски: Madison) е главен и втор по големина град во американската сојузна држава Висконсин. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 233,209 што го прави втор по големина во Висконсин после Милвоки, и на 83 место според население во САД.

Медисон
Madison
Панорама на центарот на Медисон
Панорама на центарот на Медисон
Панорама на центарот на Медисон
Официјално знаме на Медисон
Знаме
Местоположба
Местоположба на Медисон
Местоположба на Медисон
Општи податоци
Име
- изворно
Медисон
  Madison
Основан 1848
Повикувачки број 608
Официјална страница http://www.cityofmadison.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Висконсин
Градоначалник Пол Соглин
Географија
Површина
- копно
- вода
219.4 км²
174.3 km2
41.4 km2
Население
Население 233,209 (2010)
Густина 1,169.8 ж/км²

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди