Санта Фе (Ново Мексико)

главен град на Ново Мексико, САД

Санта Фе (Изговарање на англиски јазик: /ˌsæntəˈfeɪ/) е главен и четврт по големина град во американската сојузна држава Ново Мексико како и е седиште на округот Ново Мексико. Санта Фе (што значи 'света верба') има 75.764 жители според пописот извршен во 2010 година. Кога градот се основал, неговото цело име било: "La Villa Real de la Santa Fé de San Francisco de Asís" ("Ројалниот град на светата верба во Свети Францис на Асиси").

Санта Фе
Santa Fe
Слики од центарот на градот
Слики од центарот на градот
Слики од центарот на градот
Местоположба
Местоположба на Санта Фе
Местоположба на Санта Фе
Локацијата на Санта Фе во округот Санта Фе
Општи податоци
Име
- изворно
Санта Фе
  Santa Fe
Поштенски број 87500-87599
Повикувачки број 505
Официјална страница http://www.santafenm.gov
Управа
Географија
Површина
- копно
- вода
96.9 км²
96.7 км2
0.2 км2
Надморска височина 2,134 м
Население
Население 75,764 (2010)
Густина 744 ж/км²

Надворешни врски

уреди