Отвори го главното мени

Мериленд (англиски: Maryland) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во источниот дел од земјата. Главен град е Анаполис, а најголем е Балтимор.

Мериленд
State of Maryland
Знаме на Мериленд Печат на Мериленд
Знаме Печат
Прекар(и): Old Line State; Free State
Гесло: Fatti maschii, parole femine
(Мажествени дела, женствени зборови)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MD.svg
За сликава
Службен јазик Нема (de facto англиски)
Главен град Анаполис
Најголем град Балтимор
Површина  42. место
 - Вкупно 32 133 км²
 - Широчина 145 км
 - Должина 400 км
 - % вода 21
 - Гео. ширина 37° 53′ N до 39° 43′ N
 - Гео. должина 75° 03′ W до 79° 29′ W
Население  19. место
 - Вкупно 5 600 388
 - Густина 209,2/км² (5. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хој Крест[1]
1 024 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  28 април, 1788 (7)
Гувернер Мартин Омали (Д)
Сенатори Барбара Микалски (Д)
Бен Кардин (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки MD US-MD
Портал www.maryland.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 6 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 39° СГШ 76.7° ЗГД