Отвори го главното мени

Мејн (англиски: Maine) е сојузна држава во Соединетите Американски Држави и е една од 50 држави во САД. Се наоѓа во североисточниот дел и излегува на Атлантскиот Океан. Главен град е Огаста, а најголем град е Портланд. Според површината е на 39 место во САД. Површината изнесува 86 542 km². Долга е 515 km, а широка е 338 km. Мејн има 1 274 923 жители. Густината на населението изнесува околу 16 жители/ km2. На 15 март 1820 година Мејн влезе во сојузот на САД.

Мејн
State of Maine
Знаме на Мејн Печат на Мејн
Знаме Печат
Прекар(и): The Pine Tree State
Гесло: Dirigo
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA ME.svg
За сликава
Службен јазик Нема
(de facto англиски)
Главен град Огаста
Најголем град Портланд
Површина  39. место
 - Вкупно 86 542 км²
 - Широчина 338 км
 - Должина 515 км
 - % вода 13,5
 - Гео. ширина 66° 57′ W до 71° 5′ W
 - Гео. должина 42° 58′ N до 47° 28′ N
Население  40. место
 - Вкупно 1 274 923
 - Густина 15,95/км² (38. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Катадин[1]
1 606 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  15 март, 1820 (23)
Гувернер Џон Балдачи (Д)
Сенатори Олимпија Сноу (Р)
Сузан Колинс (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки ME US-ME
Портал www.maine.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 45.5° СГШ 69° ЗГД