Пјер (Јужна Дакота)


Пјер (англиски: Pierre) е град во американската сојузна држава Јужна Дакота и нејзин главен град. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 13,646 жители.

Пјер
Pierre
Владата на Јужна Дакота во Пјер близу реката Мисури во центарот на градот
Владата на Јужна Дакота во Пјер близу реката Мисури во центарот на градот
Владата на Јужна Дакота во Пјер близу реката Мисури во центарот на градот
Местоположба
Местоположба на Пјер
Местоположба на Пјер
Локацијата на округот (Хагс) во кој се наоѓа градот и локацијата на градот во округот Хагс
Општи податоци
Име
- изворно
Пјер
  Pierre
Прво доселување 1883
Основан 1880
Поштенски број 57501
Повикувачки број 605
Официјална страница http://www.pierre.sd.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Јужна Дакота
Округ Хагс
Градоначалник Лаури Гил
Географија
Површина
- копно
- вода
33.7 км²
33.7 km2
0.08% (0.0 km2)
Надморска височина 442 м
Население
Население 13,646 (2010)
Густина 404.9 ж/км²

Надворешни врски

уреди