Отвори го главното мени

Минесота (англиски: Minnesota) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во централниот северен дел од земјата. Релјефот е претежно низински и мочурлив. Од Минесота извира и реката Мисисипи. Главен град е Сент Пол, а најголем е Минеаполис.

Минесота
State of Minnesota
Знаме на Минесота Печат на Минесота
Знаме Печат
Прекар(и): North Star State,
Land of 10,000 Lakes, The Gopher State
Гесло: L'Étoile du Nord (француски: ѕвездата на северот)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MN.svg
За сликава
Главен град Сент Пол
Најголем град Минеаполис
Површина  12. место
 - Вкупно 225 365 км²
 - Широчина 400 км
 - Должина 645 км
 - % вода 8,4
 - Гео. ширина 43° 30′ N до 49° 23′ N
 - Гео. должина 89° 29′ W до 97° 14′ W
Население  21. место
 - Вкупно 4 919 479
 - Густина 23,86/км² (31. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Игл[1]
701 м
 - Најниска точка ез. Сапириор[1]
183 м
Влез во сојузот  11 мај 1858 (32)
Гувернер Марк Дејтон (ДФЛ)
Сенатори Ејми Клобухар (ДФЛ)
Ал Франкен (ДФЛ)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централен: UTC-6/-5
Кратенки MN US-MN
Портал www.state.mn.us

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 46° СГШ 94° ЗГД