Њу Хемпшир е сојузна држава од САД. Сместена е во североисточниот дел на земјата. Главен град е Конкорд.

Њу Хемпшир
State of New Hampshire
Знаме на Њу Хемпшир Печат на Њу Хемпшир
Знаме Печат
Прекар(и): The Granite State (Гранитната држава)
Гесло: Live Free or Die (Живеј слободно или умри)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски
Главен град Конкорд
Најголем град Манчестер
Површина  46. место
 - Вкупно 24 217 км²
 - Широчина 110 км
 - Должина 305 км
 - % вода 4,1
 - Гео. ширина 42° 42′ N до 45° 18′ N
 - Гео. должина 70° 36′ W до 72° 33′ W
Население  41. место
 - Вкупно 1 235 786
 - Густина 53,20/км² (20. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Вашингтон[1]
1 917 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  21 јуни 1788 (9)
Гувернер Меги Хасан (Д)
Сенатори Џад Грег (Р)
Џон И. Сунуну (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки NH N.H. US-NH
Портал www.nh.gov

Белешки

уреди
  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 6 ноември 2006.

Координати: 44° СГШ 71.5° ЗГД