Отвори го главното мени

Конектикат (англиски: Connecticut) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во североисточниот дел на земјата. Главен град е Хартфорд, а најголем е Бриџпорт.

Конектикат
State of Connecticut
Знаме на Конектикат Печат на Конектикат
Знаме Печат
Прекар(и): The Constitution State, The Nutmeg State[1]
Гесло: Qui transtulit sustinet[1]
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA CT.svg
За сликава
Службен јазик нема (de facto англиски)
Главен град Хартфорд
Најголем град Бриџпорт[2]
Површина  48. место
 - Вкупно 14 356 км²
 - Широчина 113 км
 - Должина 177 км
 - % вода 12,6
 - Гео. ширина 40°58′ N до 42°03′ N
 - Гео. должина 71°47′ W до 73°44′ W
Население  29. место
 - Вкупно 3 405 565[3]
 - Густина 271.40/км² (4. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Јужната падина на Маунт Фрисел[4]
Белешка: Врвот на Маунт Фрисел
е во Масачусетс
726 м
 - Најниска точка Лонг Ајленд Саунд[4]
0 м
Влез во сојузот  9 јануари, 1788 (5)
Гувернер Ден Маллoj (Д)
Сенатори Кристофер Дод (Д)
Џо Либерман (ИД)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки CT Conn. US-CT
Портал www.ct.gov

БелешкиУредиАдминистративна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 41.6° СГШ 72.7° ЗГД