Спрингфилд (Илиноис)

Спрингфилд (англиски: Springfield) е град во американската сојузна држава Илиноис и нејзин главен град. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 116,250 жители. Градот не е познат по тоа што е главно политичко седиште Илиноис, туку во него живееле и работеле многу знаменити луѓе од американската историја, пред сè претседателите на САД, Абрахам Линколн и Јулисиз С. Грант.

Спрингфилд
Springfield
Центарот на Спрингфилд
Центарот на Спрингфилд
Центарот на Спрингфилд
Официјално знаме на Спрингфилд
Знаме
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Спрингфилд
  Springfield
Мото
- изворно
Домот на претседателот Абрахам Линколн
  Home of President Abraham Lincoln
Прво доселување 2 април, 1832
Основан 10 април, 1821
Поштенски број 62701
Официјална страница http://www.springfield.il.us
Управа
Земја САД
Сојузна држава Илиноис
Округ Сангамон
Градоначалник Френк Едвардс
Географија
Површина
- копно
- вода
156 км²
140 км2
16 км2
Надморска височина 182 м
Население
Население 116,250 (2010)
Густина 797 ж/км²

Надворешни уреди