Портланд (англиски: Portland) — град од регионално значење за северозападниот дел на САД и најголемиот и најнаселен град во американската сојузна држава Орегон. Во Орегон, тоа е суб-регионално седиште на округот Мултомах, најголемиот округ во Орегон по население. Градот е, исто така, внатрешен пристаништен град во регионот на долината Виламет на северозападниот дел на Тихиот Океан, на сливот на реките Виламет и Колумбија во северозападен Орегон. Почнувајќи од 2020 година, Портланд имаше население од 652.503, што го прави 25-ти најнаселен град во Соединетите Држави, шести најнаселен на западниот брег и втор најнаселен во северозападниот дел на Тихиот Океан, по Сиетл.[1] Приближно 2,5 милиони луѓе живеат во градското статистичко подрачје на Портланд (МСА), што го прави 25-то најнаселено подрачје во Соединетите Држави. Неговата комбинирана статистичка област (ЦСА) е рангирана на 19-то место со население од околу 3,2 милиони луѓе. Приближно 47% од населението на Орегон живее во градското подрачје на Портланд.

Портланд
City of Portland
Поглед кон центарот на Портланд, спроти реката Виламет
Поглед кон центарот на Портланд, спроти реката Виламет
Поглед кон центарот на Портланд, спроти реката Виламет
Официјално знаме на Портланд
Официјално знаме на Портланд

Знаме
Официјален грб на Портланд
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Портланд
Mестоположбата на Портланд
Местоположба на градот во рамките на округот Малтнома во Орегон.
Координати

45°°31′′12″″, 122°°40′′55″″

Општи податоци
Име
- официјално
- изворно
Портланд
  Град Портланд
  City of Portland
Прекар Rose City (град на розите)
Прво доселување 1845
Основан 8 февруари 1851
Поштенски број 97086-97299
Повикувачки број 503/971
Портал www.portlandonline.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Орегон
Окрузи Малтнома, Вашингтон, Клакамас
Градоначалник Чарли Халйз
Географија
Површина
- копно
- вода
376.5 km²
347.9
28.6
Надморска височина 15.2 m
Население
Население 557.706 (2008)
Густина 1.655.31 ж./km² (2008)

Именувана по Портланд, Мејн,[2] населбата Орегон почнала да се населува во 1830-тите, блиску до крајот на патеката Орегон. Нејзиниот пристап до вода обезбедил удобен транспорт на стоки, а дрвната индустрија била главна сила во раната економија на градот. На почетокот на 20 век, градот имал репутација како еден од најопасните пристанишни градови во светот, центар за организиран криминал и рекет. Откако економијата на градот доживеала индустриски бум за време на Втората светска војна, неговата лоша репутација почнала да стивнува. Почнувајќи од 1960-тите,[3] Портланд станал познат по своите растечки прогресивни политички вредности, што му донеле репутација како бастион на контракултурата.[4]

Градот работи со влада базирана на комисија, водена од градоначалник и четворица комесари, како и Метро, ​​единствената директно избрана организација за планирање на метрополите во Соединетите држави.[5] Неговата клима е обележана со топли, суви лета и свежи, дождливи зими. Оваа клима е идеална за одгледување рози, а Портланд е наречен „Град на розите“ повеќе од еден век.[6]

Историја

уреди

Пред-историја

уреди

За време на праисторискиот период, земјата околу Портланд била поплавена по падот на глацијалните брани од езерото Мисула, во она што подоцна ќе стане Монтана. Овие масивни поплави се случиле за време на последното ледено доба и ја исполниле долината Виламет со 300 до 400 стапки (91 до 122 метри) вода.[7]

Пред американските доселеници да почнат да пристигнуваат во 1800-тите, земјата била населена многу векови од две групи домородни луѓе Чинуки-Мултомах и Клакамас.[8] Народот Чинуки што ја населувале земјата првпат бил документиран во 1805 година од Мериветер Луис и Вилијам Кларк.[9] Пред неговото европско населување, сливот на Портланд на долините на реката Колумбија и реката Виламет бил еден од најгусто населените региони на брегот на Тихиот Океан.[9]

Основање

уреди
 
Пионерски суд, 1886 година
 
Карта на Портланд од 1890 година

Голем број пионерски доселеници почнале да пристигнуваат во долината Виламет во 1840-тите преку патеката Орегон, иако животот првично бил центриран во блискиот Орегон Сити. Потоа се појавила нова населба на десет милји од устието на реката Виламет, приближно на половина пат помеѓу Орегон Сити и Форт Ванкувер на компанијата Хадсон Беј. Оваа заедница првично била наречена „Стамптаун“ или „Расчистеното“ поради многуте дрвја исечени за да се овозможи нејзиниот раст.[10] Во 1843 година, Вилијам Овертон видел потенцијал во новата населба, но немал средства да поднесе официјално барање за земјиште. За 25 центи, Овертон се согласил да подели половина од локацијата од 640 хектари со Аса Лавџој од Бостон.[11]

Во 1845 година, Овертон ја продал својата преостаната половина од земјиштето на Френсис В. Петигроув од Портланд, Мејн. И Петигроув и Лавџој сакале да го преименуваат „Стамптаун“ по нивните родни места (Бостон и Портланд). Оваа контроверза била решена со фрлање паричка што Петигроув победил во серија од две од три фрлања, со што му обезбеди на Портланд свој истоименик.[12] Монетата користена за оваа одлука, сега позната како Портланд пени, е изложена во седиштето на историското друштво во Орегон. Во времето на неговото вградување на 8 февруари 1851 година, Портланд имал над 800 жители, парна пилана, хотел и весник, Weekly Oregonian. Голем пожар го зафатил центарот на градот во август 1873 година, уништувајќи дваесет блокови на западната страна на Виламет долж улиците Јамхил и Морисон, и предизвикал штета од 1,3 милиони долари,[13] приближно еднаква на 29,4 милиони долари денес. До 1879 година, населението пораснало на 17.500, а до 1890 година пораснало на 46.385 жители.[14] Во 1888 година, градот го изградил првиот челичен мост на западниот брег.[15] Во 1889 година, сопругата на Хенри Питок, Џорџија, го основала друштвото на розите во Портланд. Движењето да се направи Портланд „Град на розите“ започнало додека градот се подготвувал за изложбата на стогодишнината на Луис и Кларк во 1905 година.[16]

 
Брегот на Портланд во 1898 година
 
Салонот на белиот орел (околу 1910 година), еден од многуте во Портланд кои вршеле нелегални активности како што се рекети за коцкање и проституција

Пристапот на Портланд до Тихиот Океан преку реките Виламет и Колумбија, како и неговиот лесен пристап до земјоделската долина Тулатин преку „Големиот пат Планк“ (патот на актуелната рута 26 на САД), му овозможило на пионерскиот град предност над другите блиски пристаништа, и тој пораснал многу брзо. Портланд останал главното пристаниште на северозападниот дел на Тихиот Океан во поголемиот дел од 19 век, сè до 1890-тите, кога длабокото водно пристаниште во Сиетл било поврзано со остатокот од копното со железница, овозможувајќи внатрешен пат без навигација на реката Колумбија. Во градот се населиле голем број на Јапонци.

Портланд развил репутација на почетокот на својата историја како пристаништен град со цврсти острици и песок.[17] Некои историчари го опишале раното основање на градот како „потомок на Нова Англија; дом на крајот на земјата за прогонетиот мрест на источната етаблирана елита“.[18] Во 1889 година, весникот Орегон го нарекол Портланд „нај валкан град во северните држави“, поради нехигиенските канализации и олуци,[19] и на крајот на 20 век, се сметал за еден од најопасните пристанишни градови во светот.[20] Во градот имало голем број салони, бордели, коцкарници и пансиони кои биле населени со рудари по Златната треска во Калифорнија, како и мноштво морнари кои минувале низ пристаништето.[17] До почетокот на 20 век, градот ја изгубил својата репутација на „трезен пограничен град“ и стекнал репутација дека е насилен и опасен.[17][21]

20 век

уреди
 
Улица Бурнсајд, 1937 година

Помеѓу 1900 и 1930 година, населението на градот тројно се зголемило од речиси 100.000 на 301.815.[22] За време на Втората светска војна, таму бил сместен „собирен центар“ од кој до 3.676 луѓе со јапонско потекло биле испратени во логори за интернација во внатрешноста на земјата.

Во исто време, Портланд станал озлогласен центар за подземни криминални активности и организиран криминал во 1940-тите и 1950-тите.[23] Во 1957 година, списанието Лајф објавило статија во која се детализирани историјата на корупцијата и криминалот на владата во градот, особено неговите рекети за коцкање и нелегалните ноќни клубови.[23] Статијата, која се фокусирала на криминалниот бос Џим Елкинс, станала основа на измислениот филм насловен Portland Exposé (1957). И покрај сериозен прилив на криминални активности во градот, Портланд уживал во економски и индустриски пораст за време на Втората светска војна. Градителот на бродови Хенри Џ. Кајзер добил договори за изградба на воени бродови и избрал локации во Портланд и Ванкувер, Вашингтон.[24] За време на ова време, населението на Портланд се зголемило за над 150.000, главно припишувано на регрутирани работници.[24]

Во текот на 1960-тите, приливот на хипи-субкултурата почнала да се вкорени во градот во пресрет на растечката контракултурна сцена во Сан Франциско.[3] Градската „Кристална сала за танц“ станала центар за психоделичната култура на градот, додека беа основани задруги за храна и медиуми и радио станици финансирани од слушатели. Во тоа време, исто така, еволуирало големо присуство на социјални активисти, особено во врска со правата на домородните Американци, еколошките каузи и правата на хомосексуалците.[25] До 1970-тите, Портланд добро се етаблирал како прогресивен град и доживеал економски бум во поголемиот дел од деценијата; сепак, забавувањето на пазарот на домување во 1979 година предизвикало значително намалување на побарувачката за градската и државната дрвна индустрија.[26]

Прекари

уреди

Најчестиот прекар на Портланд е „Градот на Розите“ (The City of Roses)[27] кој во 2003 година станал официјален прекар на градот[28]. Покрај овој прекар се користат и прекарите: „град-пенушка“ (Stumptown)[29], „град-мост“ (Bridgetown)[30] и сл.

Збратимени градови

уреди

Портланд е збратимен со следните градови:[31]

Исто така градот има пријателски договор со:

Галерија

уреди

Дополнителна литература

уреди
 • C. Abbott, Greater Portland: Urban Life and Landscape in the Pacific Northwest. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2001. ISBN 0-8122-1779-9
 • C. Ozawa (Ed.), The Portland Edge: Challenges and Successes in Growing Communities. Washington: Island Press, 2004. ISBN 1-55963-695-5
 • Chuck Palahniuk, Fugitives and Refugees: A Walk in Portland, Oregon. Crown, 2003. ISBN 1-4000-4783-8
 • Stewart Holbrook, The Far Corner. Comstock Editions, 1952. ISBN 0-89174-043-0
 • E. Kimbark MacColl, The Shaping of a City: Business and Politics in Portland, Oregon 1885 to 1915. Portland: Georgian Press, 1976. OCLC 2645815 ASIN B0006CP2A0
 • E. Kimbark MacColl, The Growth of a City: Power and Politics in Portland, Oregon 1915 to 1950. Portland: Georgian Press, 1979. ISBN 0-9603408-1-5
 • Jewel Lansing, Portland: People, Politics, and Power, 1851–2001. Oregon State University Press, 2003. ISBN 978-0870715594
 • MacGibbon, Elma (1904). Leaves of knowledge. Shaw & Borden Co. Надворешна врска во |title= (help) Elma MacGibbons reminiscences of her travels in the United States starting in 1898, which were mainly in Oregon and Washington. Includes chapter "Portland, the western hub."
 • O'Toole, Randal. Debunking Portland: The City That Doesn't Work. Policy Analysis. No. 596. Cato Institute, 9 јули 2007.

Наводи

уреди
 1. Danver, Steven L., ed. (2013). Encyclopedia of Politics of the American West. CQ Press. pp. 533–34.
 2. Conforti, Joseph A. (2007-08-31). Creating Portland: History and Place in Northern New England (англиски). UPNE. ISBN 978-1-58465-449-0.
 3. 3,0 3,1 Olsen, Polina (2012). Portland in the 1960s: Stories from the Counterculture. Charleston, South Carolina: The History Press.
 4. „Don't let Portlandia ruin Portland“. The Week (англиски). Посетено на 2022-04-18.
 5. „The Only Elected Regional Government in the U.S.“. Bloomberg.com (англиски). 2012-03-01. Посетено на 2022-04-18.
 6. Oregonian/OregonLive, Samantha Swindler | The (2020-05-31). „Though the rose show and garden contest are canceled, the City of Roses is in full bloom“. oregonlive (англиски). Посетено на 2022-04-18.
 7. Allen, Burns & Sargent 2009, pp. 175–89.
 8. Marschner 2008, p. 187.
 9. 9,0 9,1 „Wayback Machine“. web.archive.org. 2016-01-01. Архивирано од изворникот на 2016-01-01. Посетено на 2022-05-08.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. Orloff, Chet (2004). "Maintaining Eden: John Charles Olmsted and the Portland Park System". Yearbook of the Association of Pacific Coast Geographers. 66: 114–19.
 11. „Oregon History Project“. web.archive.org. 2015-11-17. Архивирано од изворникот на 2015-11-17. Посетено на 2022-05-08.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Portland Oregon History“. web.archive.org. 2013-07-27. Архивирано од изворникот на 2013-07-27. Посетено на 2022-05-08.
 13. Scott 1890, p. 160.
 14. Loy, William G.; Stuart Allan; Aileen R. Buckley; James E. Meacham (2001). Atlas of Oregon.
 15. „Portland Historical Timeline | Archives | The City of Portland, Oregon“. www.portlandoregon.gov. Посетено на 2022-05-08.
 16. Oregonian/OregonLive, Samantha Swindler | The (2020-05-31). „Though the rose show and garden contest are canceled, the City of Roses is in full bloom“. oregonlive (англиски). Посетено на 2022-05-08.
 17. 17,0 17,1 17,2 John 2012, p. 16.
 18. John 2012, p. 10.
 19. MacColl, E. Kimbark (November 1976). The Shaping of a City: Business and Politics in Portland, Oregon 1885 to 1915. Portland, Oregon: The Georgian Press Company.
 20. „The Shanghai Tunnels - New York Times“. archive.nytimes.com. Посетено на 2022-05-08.
 21. Chandler 2013.
 22. „Portland, OR population“. population.us. Посетено на 2022-05-08.
 23. 23,0 23,1 „Wayback Machine“ (PDF). web.archive.org. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-01-18. Посетено на 2022-05-08.
 24. 24,0 24,1 „Oregon History Project“. web.archive.org. 2011-06-09. Архивирано од изворникот на 2011-06-09. Посетено на 2022-05-08.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. "The 1960s". Oregon Live. An Oregon Century. Retrieved October 30, 2015.
 26. "The 1970s". Oregon Live. An Oregon Century. Retrieved October 30, 2015.
 27. City Flower. City of Portland Auditor's Office - City Recorder Division.
 28. Stern, Henry (19 јуни 2003). "Name comes up roses for P-town: City Council sees no thorns in picking ‘City of Roses’ as Portland's moniker". The Oregonian.
 29. „From Robin's Nest to Stumptown“. End of the Oregon Trail Interpretive Center. Посетено на 2006-11-07.
 30. „The Water“. Portland State University. Архивирано од изворникот на 2006-10-31. Посетено на 2006-11-07.
 31. „About Portland's Sister Cities“. Office of Mayor Sam Adams. Архивирано од изворникот на 2009-06-16. Посетено на 2009-03-18.
 32. „About the Sister City Program“. Архивирано од изворникот на 2009-06-16. Посетено на 2010-01-04.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди