Висконсин е американска сојузна држава. Се наоѓа во северниот дел од земјата. Главен град е Медисон, додека најголем е Милвоки.

Висконсин
State of Wisconsin
Знаме на Висконсин Печат на Висконсин
Знаме Печат
Прекар(и): Badger State, America's Dairyland
Гесло: Forward (Напред)'
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Нема
Главен град Медисон
Најголем град Милвоки
Површина  23. место
 - Вкупно 169 790 км²
 - Широчина 420 км
 - Должина 500 км
 - % вода 17
 - Гео. ширина 42° 30′ N до 47° 05′ N
 - Гео. должина 86° 46′ W до 92° 53′ W
Население  20. место
 - Вкупно 5 556 506
 - Густина 38,13/км² (24. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Тимс Хил[1]
595 м
 - Најниска точка Езеро Мичиген[1]
77 м
Влез во сојузот  29 мај 1848 (30)
Гувернер Скот Вокер (Р)
Сенатори Тами Болдвин (Д)
Рон Џонсон (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки WI Wis. US-WI
Портал www.wisconsin.gov

Белешки

уреди
  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 9 ноември 2006.

Координати: 44.5° СГШ 89.5° ЗГД