Бирмингем (Алабама)

Координати: 33°31′29″N 86°48′46″W / 33.52472° СГШ; 86.81278° ЗГД / 33.52472; -86.81278На функцијата {{#coordinates:}} ѝ се дадени неважечки аргументи

За градот во Велика Британија видете Бирмингем .

Поглед на градот

Бирмингем (англиски: Birmingham) е најголемиот град во Алабама, САД, административен центар на округот Џеферсон. Основан е во 1871 како центар на црната металургија и е наречен по англискиот град Бирмингем. Населението во Бирмингем изнесува околу 231,000 жители (2005). Има железнички јазол, пристаниште и аеродром на 8 км од градот. Развиени се металуршката, коксовохимичната, машиностроителната, оружената индустрија.

Познати личности од Бирмингем Уреди

Во Бирмингем е родена глумицата Кортни Кокс (р. 1964) и Гил Хил (р. 1931) - полициски офицер, глумец и политичар, познат со учеството во трилогијата Ченг од Беверли Хилс, каде што ја игра улогата на инспекторот Тод од Детроитската полиција.

Збратимени градови Уреди