Отвори го главното мени

Охајо е сојузна држава од САД. Се наоѓа во североисточниот дел од земјата и има излез на езерото Ири. Главен град е Колумбус, додека поголеми се Кливленд, Синсинати и Дејтон.

Од македонска гледна точка, од интерес е тоа што во Охајо има град кој се вика Македонија.

Охајо како тема во уметноста и во популарната култураУреди

  • „Дејтон, Охајо - 1903“ (Dayton, Ohio - 1903) - песна на американската поп-рок музичар Ренди Њумен (Randy Newman) од 1972 година.[1]

НаводиУреди


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров