Отвори го главното мени

Вајоминг е американска сојузна држава, лоцирана во западниот дел. Вајоминг е планинска земја. Главен град е Шајен.

Вајоминг
State of Wyoming
Знаме на Вајоминг Печат на Вајоминг
Знаме Печат
Прекар(и): Equality State, Cowboy State
Гесло: Equal rights
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA WY.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Шајен
Најголем град Шајен
Површина  10. место
 - Вкупно 253 348 км²
 - Широчина 450 км
 - Должина 580 км
 - % вода 0,7
 - Гео. ширина 41°N до 45°N
 - Гео. должина 104°3'W до 111°3'W
Население  50. место
 - Вкупно 493 782
 - Густина 1,96/км² (49. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Генет[1]
4 210 м
 - Најниска точка Река Бел Фурше[1]
945 м
Влез во сојузот  10 јули 1890 (44)
Гувернер Мет Мид (Р)
Сенатори Мајк Енѕи (Р)
Џон Барасо (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Планинска: UTC-7/-6
Кратенки WY US-WY
Портал wyoming.gov

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 43° СГШ 107.5° ЗГД