Вичита (англиски: Wichita) е најголемиот град во американската држава Канзас. Овој град според статистиките во 2020 година, има 397,532.[1][2] жители, што го прави 51-ти град по број на жители во САД. Вичита се наоѓа во централен јужно Канзас, на врвот на реката Арканзас[3]. Градот е основан од 1870.

Вичита, Канзас

Денес, Вичита е центар за култура и забава. Даунтаун дистрикт на градот има многу ресторани, паркови, музеји, и места за шопинг.


Вичита во популарната култура уреди

  • „Вистински сонови за Вичита“ (англиски: True Dreams Of Wichita) — песна на американската рок-група Soul Coughing од 1994 година.[4]

Наводи уреди

  1. „Profile of Wichita, Kansas in 2020“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот November 15, 2021. Посетено на November 14, 2021.
  2. „QuickFacts; Wichita, Kansas; Population, Census, 2020 & 2010“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот August 22, 2021. Посетено на August 21, 2021.
  3. Предлошка:Cite gnis2
  4. Soul Coughing – Ruby Vroom (пристапено на 11.3.2024)