Западна Вирџинија

Западна Вирџинија е сојузна држава во регионот на Апалачките Планини на југот на САД. Се граничи со Вирџинија на југоисток, Кентаки на југозапад, Охајо на северозапад, Пенсилванија на североисток и Мериленд на исток. Западна Вирџинија е 41-ва најголема држава по површина и 37-ма по население од 50-те сојузни држави на САД. Главен и најголем град е Чарлстон.

Западна Вирџинија
State of West Virginia
Знаме на Западна Вирџинија [[Податотека:|100п|Печат на Западна Вирџинија]]
Знаме Печат
Прекар(и): Mountain State
Гесло: Montani semper liberi
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски
Главен град Чарлстон
Најголем град Чарлстон
Површина  41. место
 - Вкупно 62 809 км²
 - Широчина 210 км
 - Должина 385 км
 - % вода 0,6
 - Гео. ширина 37° 12′ N до 40° 39′ N
 - Гео. должина 77° 43′ W до 82° 39′ W
Население  37. место
 - Вкупно 1 808 344
 - Густина 29/км² (27. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Спрус Ноб[1]
1 427 м
 - Најниска точка Река Потомак[1]
73 м
Влез во сојузот  20 јуни 1863 (35)
Гувернер Џо Манчин (Д)
Сенатори Роберт С. Брд (Д)
Џеј Рокфелер (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки WV US-WV
Портал www.wv.gov

Белешки

уреди
  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.

Координати: 39° СГШ 80.5° ЗГД